Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmżanie będą mogli sami produkować prąd

Marcin Seroczyński
Roman Klugiewicz (pierwszy z prawej) wraz z burmistrzem Jerzym Czerwińskim i jego zastępcą Markiem Kufflem wyjaśniali na czym polega program Prosument
Roman Klugiewicz (pierwszy z prawej) wraz z burmistrzem Jerzym Czerwińskim i jego zastępcą Markiem Kufflem wyjaśniali na czym polega program Prosument Marcin Seroczyński
Mieszkańcy domków jednorodzinnych w naszym mieście mogą skorzystać z programu Prosument, który przeznaczony jest na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Daje on możliwość zakupu i zamontowania instalacji wytwarzającej prąd z promieniowania słonecznego. W tym celu zorganizowano spotkanie informacyjne dla mieszkańców.

- Program jest przeznaczony na dotacje i kredytowanie różnych form odnawialnych źródeł energii - mówił podczas spotkania Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży.

Można uzyskać dofinansowanie na instalacje elektryczne do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wraz z wytworzeniem prądu. Program przewiduje dofinansowanie opalania biomasą, jest też mowa o pompach ciepła, kolektorach słonecznych małych elektrowniach wiatrowych oraz systemach fotowoltaicznych.

- Program jest tak skonstruowany, że miasto nie jest beneficjentem - wyjaśnia burmistrz Czerwiński. - Umowę podpisze właściciel domku jednorodzinnego. Urząd Miasta Chełmży informuje o programie, zobowiązujemy się do pomocy w przygotowaniu i wypełnieniu wniosków oraz do pilnowania terminów.

Z informacji burmistrza wynika, że cały montaż finansowy będzie składał się z dwóch elementów, czyli z dotacji i kredytu zaciągniętego do 15 lat i oprocentowanego na jeden procent.

Urzędnicy na spotkanie zaprosili specjalistę od systemów fotowoltaicznych Romana Klugewicza, przedstawiciela firmy Panel Metal, który wyjaśniał szczegóły techniczne.

- Unia Europejska zobowiązana jest dyrektywą do wytwarzania odnawialnej energii, chodzi o ochronę naszego środowiska - mówił Roman Klugiewicz. - Cel tych wytycznych jest taki, że do 2020 roku w Polsce ma być 15 procent instalacji pochodzących z odnawialnych źródeł - dodał.

Zmiany zostały wprowadzone również w prawie energetycznym, które pozwala na przyłączanie takich mikroinstalacji.

- Zostały wprowadzone takie zapisy, gdzie wytwarzanie energii przez nas nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nadmiar wyprodukowanego prądu możemy sprzedać do zakładu energetycznego - tłumaczy Roman Klugiewicz.

Jego zdaniem, zakład energetyczny jest zobowiązany do zakupu nadmiaru energii. Z przyłączeniem naszej instalacji do sieci też nie powinno być problemu ponieważ nie potrzeba zbyt wielu formalności.
- Dotyczy to tylko zmiany licznika, dostosowując sieć elektryczną wymieniamy licznik zwykły na dwukierunkowy - wyjaśnia specjalista.

Szczegółowe warunki dofinansowania w ramach naboru określa regulamin dostępny na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu pod adresem www.wfosigw.torun.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska