Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chętnych do służby krajowi nie brakuje

sb
W Lublinie pierwsi żołnierze wojsk obrony terytorialnej składali już uroczystą przysięgę
W Lublinie pierwsi żołnierze wojsk obrony terytorialnej składali już uroczystą przysięgę Małgorzata Genca
1300 chętnych z całego regionu zgłosiło już swój akces do Wojsk Obrony Terytorialnej. Armia spodziewa się, że wkrótce będzie ich dwa razy więcej. Kto ma szansę na służbę w tej formacji? Co będzie należało do jego obowiązków i jakie są zarobki?

„Zawsze gotowi, zawsze blisko” - to motto tworzących się także w naszym województwie batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej. Poważnie wzięło je sobie do serca już 1300 rekrutów, którzy złożyli podania do służby w WOT.

- W lipcu dowództwo WOT przeprowadzało rekonesans obiektów, w których mogłyby znaleźć miejsce jednostki. Wytypowano i sprawdzono około 40 z nich - tłumaczy ppłk Maciej Sandomierz, nieetatowy rzecznik dowództwa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy. - W Bydgoszczy siedzibę znajdzie dowództwo WOT i jednostka dowodzenia.

Zobacz także: Biły, kopały i przypalały papierosem 13-latkę. Roksana trafiła do szpitala

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, brygad w całej Polsce powstanie 17, będą liczyły 68 batalionów.

- Promujemy ideę Wojsk Obrony Terytorialnej i informujemy o możliwości wstąpienia do tej formacji. Zainteresowanych nie brakuje i sądzimy, że do czasu, gdy zaczniemy tworzyć struktury, będzie ich przynajmniej dwa razy więcej - twierdzi Maciej Sandomierz.

To da komfort armii, która będzie mogła wybrać najlepszych kandydatów. Jakie wymagania muszą spełnić? Przede wszystkim cieszyć się dobrym zdrowiem, co sprawdzi komisja lekarska. Muszą przejść również badania psychologiczne. Wbrew pozorom te dwa etapy są dla rekrutów najtrudniejsze. Doświadczenie brygad, które już się formują, pokazuje, że odpada w ich przypadku jedna trzecia chętnych. Dodatkowo należy wykazać się wykształceniem (wyższym - dla oficerów, średnim dla kadry podoficerskiej i podstawowym dla szeregowców). Nie można należeć również do innych formacji mundurowych.

- Kandydat musi mieć polskie obywatelstwo i nie być skazany wyrokiem sądowym. Nie może mieć mniej niż 18 lat i więcej niż 55, a w przypadku korpusu oficerskiego nie więcej niż 63 lata - wyjaśnia podpułkownik Maciej Sandomierz.

Zobacz także: Kolejne osoby wybudzone ze śpiączki

Pierwszeństwo przyjęcia do służby będą mieli byli żołnierze zawodowi, także harcerze i członkowie pozarządowych organizacji obronnych, które współpracują z MON.

Szczegóły rekrutacji można poznać wchodząc na strony lokalnych WKU. Uruchomiono również specjalny numer telefonu dla chętnych do wstąpienia do WOT (261 413 526).

Zadaniem WOT jest obrona i wsparcie lokalnej społeczności. Zwykle będą działać przy okazji klęsk żywiołowych i kataklizmów, w czasie konfliktu zbrojnego zadaniem WOT będzie obrona mieszkańców. Służba w WOT potrwa od roku do sześciu lat (jednak będzie można ją przedłużyć). Powstały już trzy brygady WOT, w naszym regionie jej formowanie zakończy się najpóźniej do końca przyszłego roku. Szacuje się, że cały system zostanie ostatecznie zbudowany do 2021 roku.

Zobacz także: Do szkoły tylko po śniadaniu [ROZMOWA]

Członek WOT będzie miesięcznie zarabiał około 500 złotych. Służba i ćwiczenia będą odbywać się rotacyjnie. Armia ma świadomość, że członkowie formacji pracują zawodowo i robi wszystko, by nie utrudniać sytuacji w miejscu pracy - dlatego wiele ćwiczeń odbywać się będzie w systemie weekendowym. Przewidziano również „odszkodowania” dla pracodawców, których pracownicy będą wykonywać zadania w ramach obrony terytorialnej.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska