Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choć „dwójka” prowadziła w rankingach, to ją zlikwidowano. Z dziejów toruńskiej oświaty

Jarosław Wadych
Waldemar Gancarz prezentuje kronikę II LO ze zdjęciami olimpijczyków
Waldemar Gancarz prezentuje kronikę II LO ze zdjęciami olimpijczyków Jarosław Wadych
- W historii II LO skupia się jak w soczewce miniatura dziejów naszego kraju. To bardzo burzliwa historia z okresami świetności i wykreślenia z mapy. O tych ostatnich zawsze decydowały ówczesne meandry polityczne - mówi Waldemar Gancarz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

W latach 30. XX wieku utworzono II Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Toruniu. Była to szkoła żeńska o bardzo wysokim poziomie edukacji. Mieściła się na ówczesnych obrzeżach miasta, w budynku przy ul. Sienkiewicza 40-42, zajmowanym obecnie przez Seminarium Duchowne. Wojna przerwała jej rozwój. W 1945 roku nie wróciła do pierwotnej siedziby - błąkała się w kilku kolejnych miejscach. Znalazła się przy ul. Mickiewicza, przy placu Św. Katarzyny - w budynku, w którym obecnie funkcjonuje X LO. W 1951 roku z powodu nieprawomyślności grona pedagogicznego szkołę zlikwidowano.

Zobacz również: Strzelanina w Toruniu

- Trzeba jednak było coś zrobić z jej uczniami, w związku z czym podjęto decyzję o przeniesieniu 85 uczennic i części nauczycieli do budynku zajmowanego przez Państwową Szkołę Podstawową nr 10 i Szkołę Licealną przy ul. Hanki Sawickiej, utworzoną trzy lata wcześniej - mówi Waldemar Gancarz, obecny dyrektor II LO im. Królowej Jadwigi. - „Zastrzyk” kadry i uczennic podniósł poziom świeżo organizowanej szkoły licealnej. Liceum się tu odbudowało, choć zniknęło jako placówka niezależna. Dwa lata później znów zyskało nazwę II LO. Zaczęło się krzepnięcie szkoły.

- We wrześniu 1963 roku SP nr 10 przeniesiono do nowego budynku przy ul. Bażyńskich - kontynuuje opowieść Waldemar Gancarz. - Liceum natomiast przekształcono w samodzielne II LO w Toruniu. Jego dyrektorem został Józef Lubiński. „Dwójka” reprezentowała coraz wyższy poziom. Szczególnie specjalizowała się w matematyce i chemii. Wydawała olimpijczyków na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Poziom nauczania podnosił się w każdym przedmiocie. Nawiązano też do tradycji przedwojennej - szkoły z pewną dyscypliną.

W roku 1973 liceum zostało przeniesione - inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się 3 września w budynku przy placu Świerczewskiego - obecnie Św. Katarzyny, gdzie dziś funkcjonuje CKU. Zmienił się dyrektor - Józef Lubiński odszedł na emeryturę, a na stanowisku zastąpił go Jan Bojanowski. Tamto przeniesienie wraz ze zmianą dyrektora rozpoczęło kolejny złoty okres w historii szkoły. Utworzono mianowicie klasy uniwersyteckie pod opieką prof. Leona Jeśmianowicza, znanego matematyka pracującego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Rozpoczęło się wówczas coś, do czego nawiązano, tworząc Gimnazjum i Liceum Akademickie UMK. Szkole patronowali matematycy i fizycy toruńskiego uniwersytetu. Nastąpiła eksplozja sukcesów! Uczniowie osiągali je w olimpiadach z przedmiotów ścisłych, ale też i konkursach recytatorskich czy olimpiadzie historycznej.

Zobacz również:

Mistrzostwa świata w piłce nożnej trwają. Futbolowa gorączka ogarnęła już całą Polskę. Ducha mundialu widać też w polskich sklepach. Zobacz, czego to nie wymyślą twórcy sklepowych ekspozycji.Kliknij i zobacz następne zdjęcie w galerii --->

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w polskich sklepach. Tak t...

Z rozpoczęciem roku szkolnego 1977/8, kiedy II LO od trzech lat zajmowało pierwsze miejsce we wszelkich możliwych rankingach w Toruniu (!) - liczba absolwentów przyjętych na studia wynosiła 87 procent, liczba promocji w klasach niższych równała się 99 procentom, 20 uczniów szkoły było laureatami etapów centralnych olimpiad przedmiotowych (I miejsce w województwie) - władze podjęły decyzję o likwidacji tej szkoły. Nie przeprowadzono naboru do klas pierwszych, klasom wyższym pozwalając kontynuować naukę do matury w budynku, w którym ją rozpoczęły.

Temat będziemy kontynuować.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska