Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chodniki dla aut czy pieszych? | POGOTOWIE REPORTERSKIE | Toruńscy drogowcy mają zamiar chwycić za pędzle, farby i ruszyć na Bydgoskie

Adrian Stelmaszyk
Osoba z wózkiem, bądź osoba na wózku, tędy się nie przeciśnie. Co ma robić? Zjechać na ulicę?
Osoba z wózkiem, bądź osoba na wózku, tędy się nie przeciśnie. Co ma robić? Zjechać na ulicę? Adrian Stelmaszyk
Na Bydgoskim Przedmieściu parkowanie samochodu bywa wyzwaniem. Niestety, z powodu samochodów czasem trudno przejść chodnikiem.

- Mieszkam od lat przy ul. Matejki w Toruniu. Niestety już od dłuższego czasu ciężko czasem przejść po chodniku, bo wszędzie stoją samochody. Trudno iść z większą torbą, nie mówiąc już o matkach z dzieckiem w wózku, czy o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przecież na chodniku powinno być minimum półtora metra dla pieszych. Do tego ludzie parkują samochody poza miejscami wyznaczonymi, prawie na samych skrzyżowaniach. Czy nie można parkingów wyznaczyć na szerszych ulicach albo w innych miejscach? - pyta zirytowana Pani Paulina.

Nie zawsze 1,5 metra

Od zasady 1,5 metra obowiązują wyjątki. Przepis o pozostawieniu 1,5 m szerokości chodnika dotyczy parkowania pojazdów w miejscach, gdzie nie jest wyznaczony parking (parkowanie na zasadach ogólnych - art. 47 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). Natomiast paragraf 44 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie mówi: “(…) szerokość samodzielnego ciągu pieszego nie powinna być mniejsza niż 1,5 m, a dopuszcza się miejscowe zmniejszenie szerokości chodnika do 1,0 m, jeżeli jest on przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych.”

- Przy ulicy Matejki parking został wyznaczony zgodnie z obowiązującymi przepisami, które dopuszczają szerokość chodnika wynoszącą 1 m - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD. - Aby nie było wątpliwości jak parkować, umieścimy na chodniku linię parkingową, która dodatkowo wskaże sposób parkowania.

Policja interweniuje

W sytuacji, kiedy parking równoległy zostanie wyznaczony przez zarządcę drogi na chodniku, policja może podjąć interwencję tylko wobec kierowców, którzy parkują w sposób niezgodny z oznakowaniem parkingu, np. skośnie, bądź poza wyznaczonym obszarem parkowania.

WARTO PRZECZYTAĆ

W Toruniu brakuje najbardziej Ikei - stwierdzili nasi Czytelnicy zapytani o sklep, który przydałby się w naszym mieście. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakie są na to szanse. Przy okazji dowiedzieliśmy się, czy plany dotyczące budowy innego podobnego sklepu są jeszcze aktualne.Zobacz też:Zarobki w policji 2019Ile zarabiają żołnierze? Dane na 2019Praca w Toruniu. Kogo poszukują pracodawcy?

Ikea w Toruniu? Ważna decyzja w sprawie salonu Agata Meble!

- Kiedy samochód w miejscu wyznaczonym zaparkowany jest prawidłowo, nie możemy podjąć interwencji, nawet jeśli z perspektywy pieszego wydawałaby się ona uzasadniona - mówi Wioletta Dąbrowska, rzeczniczka KMP w Toruniu. - Niestety na Bydgoskim Przedmieściu zabudowa nie jest przystosowana do obecnego natężenia ruchu i ilości samochodów. Stąd częste sytuacje konfliktowe między kierowcami a pieszymi oraz kompromisy w wyznaczaniu miejsc parkingowych. Mogę jednak zapewnić, że jeśli samochód zaparkowany jest nieprawidłowo lub poza obszarem wyznaczonym przez znaki, to policjanci podejmują odpowiednie działania wobec właścicieli pojazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska