Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chodzisz po lesie? W tych miejscach jest najwięcej kleszczy! Uważaj, bo możesz zarazić się boreliozą

tw
Kleszcze to zmora każdego miłośnika lasu. Niestety czasami mimo wszelkiego rodzaju zabezpieczeń natrafimy na tego krwiożerczego pajęczaka. Gdzie jest najwięcej kleszczy w lesie? Oto miejsca, których powinniśmy unikać!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Kleszcze to zmora każdego miłośnika lasu. Niestety czasami mimo wszelkiego rodzaju zabezpieczeń natrafimy na tego krwiożerczego pajęczaka. Gdzie jest najwięcej kleszczy w lesie? Oto miejsca, których powinniśmy unikać!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Kleszcze to zmora każdego miłośnika lasu. Niestety czasami mimo wszelkiego rodzaju zabezpieczeń natrafimy na tego krwiożerczego pajęczaka. Gdzie jest najwięcej kleszczy w lesie? Oto miejsca, których powinniśmy unikać!

Spis treści

Zobacz wideo: Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

Borelioza u kleszczy. Czy każdy pajęczak przenosi chorobę?

Wiele osób wracając ze spaceru po lesie padło ofiarą pajęczaka, który przenosi boreliozę, anaplazmozę i inne groźne schorzenia.
Kleszcze nabywają te choroby, żerując na innych ssakach. Jeśli przykładowo kleszcz zakazi się boreliozą od małego zakażonego gryzonia, nawet na etapie larwy lub nimfy, to przemieniając się w postać dorosłą, nadal to zakażenie utrzymuje. Być może takie przechodzenie zakażenia odpowiada za rosnącą liczbę przypadków boreliozy wśród ludzi.

Polecamy

Oto objawy boreliozy

Borelioza jest chorobą bakteryjną, więc jest leczona antybiotykami. Zazwyczaj leczenie trwa kilka tygodni. Na naszym kontynencie za boreliozę odpowiedzialnych jest kilka genogatunków krętka. W przebiegu boreliozy, w zależności od fazy zakażenia i zajęcia różnych narządów, spotykamy się z wieloma objawami klinicznymi.

Pierwszym charakterystycznym objawem jest zmiana skórna - rumień wędrujący

Borelioza, która budzi nasze największe zaniepokojenie, to borelioza dotycząca układu kostno-stawowego, nerwowego czy krążenia i występuje w kilka tygodni po nieleczonym rumieniu wędrującym.

Skutkiem tego zakażenia jest na przykład zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów, limfocytowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych.

Jak rozpoznać boreliozę?

Pierwszym sygnałem jest wspomniany rumień, pojawiają się także pewne inne objawy. Pacjenci mogą zgłaszać zmęczenie, objawy rzekomogrypowe, brak energii. To objawy, które występują także w wielu innych chorobach, dlatego borelioza wymaga dokładnej diagnostyki. - Istnieje jeszcze jedna znana postać boreliozy wczesnej skórnej - to chłoniak limfocytowy skóry. Ma ona charakter sino-czerwonego guzka o średnicy około 1 centymetra w miejscu ugryzienia zakażonego kleszcza - opisuje doktor Jolanta Niścigorska-Olsen. - Przy braku leczenia borelie także i w tym wypadku mogą się rozsiać drogą krwionośną nawet do odległych narządów.

Gdzie jest najwięcej kleszczy w lesie? Oto miejsca!

Kleszcz należy do mało mobilnych owadów, więc gdy odpadnie od skóry leśnego zwierzęcia, przemieszcza się tylko po niewielkim obszarze. Z jaj złożonych przez samice wykluwają się larwy, przekształcają się w nimfy, a potem w dorosłe osobniki żerujące na okolicznych ssakach.

Naukowcy ostrzegają, że te pajęczaki grasują również w mniej zarośniętych miejscach:
kleszcze najczęściej występują na leśnych ścieżkach,
występują tam siedem razy częściej niż w zaroślach,
kleszcze zdecydowanie wolą polować na swoje ofiary w miejscach, gdzie przemieszcza się leśna zwierzyna, czyli wzdłuż ścieżek.

Polecamy

Przy tych ścieżkach zespół badawczy znalazł 435 kleszczy łąkowych i 308 kleszczy pospolitych. Z kolei na terenach nieuczęszczanych przez leśne gatunki zwierząt znaleziono 135 kleszczy łąkowych i 43 kleszcze pospolite.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska