Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chryja pod Radiem Maryja 2: sąd po stronie feministek. Uchylił decyzję wojewody, blokującą "Na drugi koniec Tęczy z ojcem Tadeuszem"

Małgorzata Oberlan
Toruń. Dzisiejsza (30.04) rozprawa w sprawie odwołania imprezy Chryja pod Radiem Maryja 2
Toruń. Dzisiejsza (30.04) rozprawa w sprawie odwołania imprezy Chryja pod Radiem Maryja 2 Jacek Smarz
Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił dziś (30.04) decyzję wojewody, która blokowała feministyczną "Chryję pod Radiem Maryja 2". Nie uwierzył w "zgromadzenie cykliczne" studentów WSKSiM. Moc stracił też zakaz prezydenta Torunia dla tego zgromadzenia.

Wojewoda kujawsko-pomorski zezwolił samorządowi studenckiemu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej na organizację obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uznał, że to zgromadzenie cykliczne, bo odbywało się rzekomo już 4 lata temu (spontanicznie, nieformalnie). Wojewoda polegał tylko i wyłącznie na oświadczeniach studentów oraz świadków obchodów. Swoją decyzją wojewoda zablokował feministyczną "Chryję pod Radiem Maryja 2", która odbyć się miała w tym samym miejscu i czasie: 3 maja, przed siedzibą rozgłośni, przy ul. Żwirki i Wigury.

Sędzia Hanna Kraszewska w dość ostrych słowach skrytykowała postępowanie wojewody. Zaznaczyła, że mógł zarządzić rozprawę administracyjną. Tymczasem... - Oświadczenia (studentów i świadków-przyp.red.) zostały zupełnie bezkrytyczne przyjęte przez wojewodę - podkreśliła sędzia. - Wojewoda zadowolił się bardzo lakonicznymi oświadczeniami tych osób. (...) Te oświadczenia nie mogą być podstawa do stwierdzenia, że przez 4 lata odbywały się spontaniczne zebrania, mające na celu czczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Toruński sąd uchylił zarówno decyzję wojewody o zgromadzeniu cyklicznym studentów uczelni ojca Rydzyka, jak i wynikającą z niej decyzję prezydenta Torunia, zakazująca "Chryi 2". Dodając, że prezydent w świetle prawa nie miał wyboru: musiał wydać zakaz, gdy pojawiło się priorytetowe zgromadzenie cykliczne. W ustnym uzasadnieniu sędzia Hanna Kraszewska podkreśliła też konstytucyjną równość obywateli, niezależnie od wyznawanego przez nich światopoglądu oraz konstytucyjne gwarantowaną Polakom wolność zgromadzeń.

„Chryja pod Radiem Maryja”. Pod takim hasłem odbywał się dziś 3.05 event zorganizowany przez organizacje feministyczne z okazji 73. urodzin o. dyrektora Tadeusza Rydzyka. Obejrzyjcie fotorelację. Akcję zorganizowały: Kolektyw Manifa Toruńska, kolektyw Warszawski Strajk Kobiet, Ogólnopolski Strajk Kobiet, oraz Fundacja Nie Tylko Matka Polka. Zobacz także: Jaki majątek ma o. Tadeusz Rydzyk i Fundacja Lux Veritatis?Polecamy: Ile zarabiają księża w Polsce? [STAWKI]

"Chryja pod Radiem Maryja". Organizacje feministyczne święto...

Rozprawa w Sądzie Okręgowym w Toruniu rozpoczęła się dziś punktualnie o godz. 7.20. Dlaczego tak wcześnie? Sąd zobligowany był biegnącymi terminami. Największy bój toczył się na sali sądowej o wiarygodność i cykliczność obchodów pod Radiem Maryja. Według samorządu studenckiego WSKSiM, od czterech lat już studenci wraz z pielgrzymami czczą tutaj rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.. W oświadczeniach, które dołączyli do wniosku złożonego na ręce wojewody, żacy twierdzili, że takie obchody miały miejsce i że sygnalizowali to za pomocą mediów społecznościowych.

Tyle, że tych sygnałów jakoś brak... Adwokat Łukasz Płaza, reprezentujący feministki, prosił dziś sąd o przerwę. W jej trakcie wydrukował informacje z profilu facebookowego samorządu studenckiego WSKSiM. Ani trzy lata temu (w 2016 roku), ani obecnie nie ma ma nim nawet śladu po rzekomych obchodach. Tymczasem samorząd nie korzysta z Twittera, Instagrama, nie ma swojej strony internetowej. Facebook jest więc jedynym medium społecznościowym, na którym mógł informować o 3-majowym wydarzeniu. - Nie robił i nie robi tego, co świadczy tylko o tym, że jego wniosek do wojewody miał charakter pozorny - podkreślał adwokat Łukasz Płaza.

Toruński Strajk Kobiet wyrażał też zdziwienie tym, dlaczego obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja miałyby się odbywać w Toruniu akurat przy ul. Żwirki i Wigury, przed siedzibą Radia Maryja. - To tak abstrakcyjne, że aż trudne do skomentowania - nie kryły emocji w korytarzu sądowym Agata Chyżewska-Pawlikowska i Oksana Litwinienko.

POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie

Radca prawny Przemysław Piątek, reprezentujący wojewodę oponował. Na sali sądowej podnosił, że wydruki z Facebooka samorządu studenckiego, tylko z 2016 i bieżącego roku, to żaden dowód. - Bardzo ciężko jest udowodnić, że coś się nie odbyło, jeśli się nie odbyło - ripostował z uśmiechem adwokat Łukasz Płaza.

Od dzisiejszego rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego w Toruniu przysługuje odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Radca prawny ze strony wojewody zaraz po ogłoszeniu orzeczenia nie potrafił sprecyzować, czy odwołanie chociażby rozważa. Otrzymał numery telefonów do sądowej ochrony, bo apelację wnieść trzeba w trybie 24-godzinnym, a tymczasem 1, 2 i 3 maja sąd nie pracuje.

wojewoda Mikołaj Bogdanowicz
wojewoda Mikołaj Bogdanowicz Dariusz Bloch

Oświadczenie w sprawie wyroku wydał po południu urząd wojewody kujawsko-pomorskiego:

Jesteśmy zaskoczeni dzisiejszym wyrokiem Sądu Okręgowego w Toruniu. Oparcie wyroku na podstawie tego, że na koncie Facebook’owym wnioskodawcy nie ma wszystkich informacji, podczas gdy wnioskodawca przedstawił oświadczenia osób biorących udział w tych zgromadzeniach, godzi w swobodną ocenę dowodów. Wniosek został złożony w terminie 7 dni przed planowanym zgromadzeniem. Wnioskodawcy spełnili wszelkie wymogi formalne, w związku z tym wicewojewoda wydał decyzję w ustawowym terminie, czyli co najmniej 5 dni przed zgromadzeniem. W przypadku odmowy rejestracji zgromadzenia cyklicznego, wnioskodawcy mogliby zaskarżyć decyzję wojewody.
Wnioskodawca czyli Samorząd Studencki WSKSiM może się odwołać się od dzisiejszej decyzji sądu.

Na temat | Reakcja organizatorów "Chryi" na decyzję sądu:

Na temat | Tak jeszcze kilka godzin wcześniej pisała na swoim koncie na Twitterze posłanka Anna Sobecka:

Zobacz też: Flash Info odcinek 12

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska