Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciąg dalszy konsultacji w sprawie remontu ulicy Sobieskiego

Marcin Dutkowski
W przyszłym roku ruszy przebudowa ulicy Sobieskiego. To pierwsza inwestycja w Grudziądzu, w sprawie której mieszkańcy mieli okazję tak szeroko się wypowiedzieć i zostać wysłuchanymi.

W przyszłym roku ruszy przebudowa ulicy Sobieskiego. To pierwsza inwestycja w Grudziądzu, w sprawie której mieszkańcy mieli okazję tak szeroko się wypowiedzieć i zostać wysłuchanymi.

Wstępną koncepcję przebudowy najdłuższej ulicy osiedla Rządz władze miasta zaprezentowały na spotkaniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, które odbyło się 22 października. Okazało się wówczas, że mieszkańcy mają bardzo wiele uwag i zastrzeżeń. Urzędnicy odnotowali wszystkie i przeanalizowali z projektantem. Efekt zaprezentowano na kolejnym zebraniu z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych.

- Większość sugestii została uwzględniona - oznajmił wiceprezydent Marek Sikora, zgodnie z tym, co mówił na naszych łamach ponad dwa tygodnie temu.

I tak: zrezygnowano z przenoszenia przystanku znajdującego się przy szkole, zdecydowano się utrzymać ruch autobusów w jedną stronę, zlikwidowano przejścia dla pieszych, które wskazano jako zbędne, a także wprowadzono strefę spowolnionego ruchu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, władze miasta zdecydowały się wybudować rondo na skrzyżowaniu ulicy Sobieskiego z Konstytucji 3 Maja, w które wkomponowany będzie przystanek autobusowy.

- Poza tym zwiększy się liczba miejsc parkingowych - zapowiedział wiceprezydent. - Według danych Spółdzielni Mieszkaniowej jest ich dzisiaj 270, a według naszych wyliczeń 220. Docelowo będzie ich 338.

Realizacja tego postulatu okazała się ściśle związana z wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na Sobieskiego na górnym odcinku (powyżej ulicy Łęgi). To właśnie tam ma powstać najwięcej nowych miejsc.

- Zyskają na tym mieszkańcy górnej części osiedla, ale reszta będzie pokrzywdzona - zauważył radny Tomasz Smolarek.

Z kolei radny Michał Czepek zaapelował: - Rządz jest bardzo zielonym osiedlem. Zrezygnujemy z dodatkowej zieleni, która została zaplanowana kosztem miejsc parkingowych.

Wiceprezydent zaproponował więc następujące rozwiązanie: - Tam, gdzie zgodnie z przepisami nie mogą powstać miejsca parkingowe i gdzie mamy zaprojektowaną zieleń, możemy rozważyć ułożenie kostki. Mieszkańcy będą mogli tam parkować, ale na własne ryzyko. Poza tym nie wszędzie będzie to możliwe, bo w niektórych miejscach będą stały słupy oświetleniowe - wyjaśnił Marek Sikora.

Tym razem okazało się, że rzucony na poprzednim spotkaniu pomysł ruchu jednokierunkowego ma sporo przeciwników. Władze zdecydowały więc, że wprowadzą go na czas próby.

- Jak raz to zrobimy, nie będzie już odwrotu - obawiał się jeden z mieszkańców.

- Jeśli to rozwiązanie się nie sprawdzimy, zmienimy organizację ruchu na dwukierunkową - obiecał wiceprezydent.

Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku, a zakończyć się w 2016 roku. W projekcie budżetu miasta na 2014 rok zaplanowano na ten cel niecały milion złotych, a w kolejnych latach 2,2 i 1,5 miliona.

Zobacz galerię:

Ciąg dalszy konsultacji w sprawie remontu ulicy Sobieskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska