Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciągle odczuwasz senność lub cierpisz na bezsenność? To może oznaczać poważne choroby!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Ciągła potrzeba snu znacząco wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Podobnie jest z bezsennością. W praktyce powoduje to zaburzenie tego, jak działamy. Nieraz jednak problemem nie jest krótki czas snu, a dolegliwości związane z naszym zdrowiem. Co powoduje hipersomnię? Jakie choroby mogą być z tym związane? SPRAWDŹ! >>>>
Ciągła potrzeba snu znacząco wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Podobnie jest z bezsennością. W praktyce powoduje to zaburzenie tego, jak działamy. Nieraz jednak problemem nie jest krótki czas snu, a dolegliwości związane z naszym zdrowiem. Co powoduje hipersomnię? Jakie choroby mogą być z tym związane? SPRAWDŹ! >>>>Pixabay
Ciągła potrzeba snu znacząco wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Podobnie jest z bezsennością. W praktyce powoduje to zaburzenie tego, jak działamy. Nieraz jednak problemem nie jest krótki czas snu, a dolegliwości związane z naszym zdrowiem. Co powoduje hipersomnię? Jakie choroby mogą być z tym związane?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Czym jest hipersomnia?

Najprościej rzecz ujmując, jest to stan, w którym odczuwamy wzmożoną senność. Pojawia się ona pomimo tego, że teoretycznie śpimy wystarczającą ilość czasu. Co więcej, hipersomnia pojawia się nawet w trakcie wykonywania zwykłych zadań - podczas pracy, szkoły, nauki oraz aktywnego wypoczynku.

Polecamy

Oznaki, że śpimy zbyt krótko

Szacuje się, że odpowiednią długością snu jest pełne przespanie 7-8 godzin w ciągu nocy. Jeśli śpimy krócej, w ciągu dnia może pojawiać się senność. Podobnie jest w sytuacji częstego przerywania snu. Może się jednak zdarzać tak, że pomimo prawidłowej ilości snu czujemy się niewyspani i mamy hipersomnię. To zaś może oznaczać pojawienie się konkretnych schorzeń. O jakich można mówić?

Jakie choroby mogą powodować hipersomnię?

Są przypadki, w których hipersomnia może być efektem ubocznym zwyczajnego stosowania określonych leków. Często jednak stanowi objaw konkretnych chorób. Wśród nich wymienia się m.in. alkoholizm, cukrzycę, anemię, nadciśnienie, a także alkoholizm oraz infekcję wirusową bądź też bakteryjną.

Polecamy

Uszkodzony centralny układ nerwowy - hipersomnia

Lekarze zaznaczają, że wśród problemów związanych z nadmierną sennością można również wskazać problemy z centralnym układem nerwowym. Ciągła potrzeba snu może oznaczać jego uszkodzenie. W takim przypadku jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Wśród niepokojących symptomów można wskazać m.in.:

  • problemy z pamięcią;
  • zaburzenia koncentracji;
  • bóle głowy;
  • zawroty głowy;
  • nudności;
  • wymioty;
  • dezorientację;
  • zaburzenia wzrokowe.

Senność a guz mózgu

Wśród szczególnie niepokojących chorób i problemów zdrowotnych powodujących hipersomnię można wskazać również guza mózgu. Jego wzrost powoduje nacisk na ten organ. Oprócz tego nadmierna senność może oznaczać zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, udar mózgu, zaburzenia psychiczne, a także depresję, czy też urazy czaszki.

Polecamy

Problem narkolepsji

Innym zaburzeniem, z którym możemy się zetknąć w przypadku nadmiernej senności w ciągu dnia, jest narkolepsja. Jest to właściwie specyficzna postać hipersomnii, która jest powiązana z uszkodzeniem neuronów w pniu mózgu oraz w podwzgórzu. Powoduje to problem z regulowaniem cyklu dobowego. W takim przypadku może to oznaczać choroby neurodegeneracyjne. Źródłem problemu może być również demencja lub Alzheimer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska