Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cichy zabójca znowu zaatakował

Karol Piernicki
Nieszczelny piec kaflowy w mieszkaniu pani Katarzyny Czerniak szybko się wychładza i, według lokatorki, stwarza niebezpieczeństwo zaczadzenia
Nieszczelny piec kaflowy w mieszkaniu pani Katarzyny Czerniak szybko się wychładza i, według lokatorki, stwarza niebezpieczeństwo zaczadzenia Dariusz Bloch
Czad zebrał po raz kolejny śmiertelne żniwo. Tylko w styczniu strażacy interweniowali blisko sto procent razy więcej niż przed rokiem. Jeden wyjazd zakończył się tragicznie.

W pierwszym miesiącu tego roku grudziądzka Straż Pożarna do tego typu zdarzeń wyjeżdżała trzynastokrotnie. Dla porównania, w analogicznym okresie poprzedniego roku tych wyjazdów było siedem. Wzrost nastąpił więc niemal o sto procent.

- Wówczas na badania przewieziono trzy osoby, w tym dwie kobiety i dziecko. Nie było na szczęście ofiar śmiertelnych. Niestety, w tym roku jedna osoba poniosła śmierć w wyniku zatrucia tlenkiem węgla - mówi mł. bryg Piotr Kołtacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. - Łącznie w tym roku mieliśmy jedenaście ofiar. Jedną nieprzytomną zabrano do szpitala.

Wśród poszkodowanych było pięć kobiet i sześciu mężczyzn. Do zdarzeń najczęściej dochodziło w samym mieście, bo z trzynastu aż dwanaście zanotowano właśnie na terenie Grudziądza. Raz czad - zwany potocznie "cichym zabójcą" - zaatakował na obszarze powiatu grudziądzkiego, w Grucie.

- W dwóch przypadkach lokatorzy posiadali czujniki tlenku węgla, które zdołały zaalarmować o podwyższeniu stężenia tego gazu. Tutaj ofiar nie stwierdzono - dodaje Piotr Kołtacki.

Czad spędza sen z powiek strażakom już od kilku lat. W 2013 roku tego typu interwencji musieli oni podjąć 45. Rok później 33, a było poszkodowanych w nich siedemnaście osób.

- Jest pewna tendencja malejąca, ale to nas nie zadowala - podkreśla Dariusz Sengerski z grudziądzkiej Straży Pożarnej. - Będziemy nadal nad tym pracować. Regularnie prowadzimy akcje profilaktyczne, takie jak choćby "Nie dla czadu". Musimy pamiętać, że to jedno z najbardziej niepokojących zjawisk, jakie zanotowaliśmy w minionym roku - obok pożarów traw i śmietników, a także środków transportu. Zatrucie czadem powoduje duże zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dlatego właśnie radzi się, by zamontować w mieszkaniach tzw. czujniki tlenku węgla. Wszystko po to, by wykryć w porę potencjalne zagrożenie. Instalacja czujek jest o tyle ważna, że czad jest gazem bezwonnym i nie jest możliwe wykrycie go zmysłem węchu.

Warto też dbać o właściwy stan techniczny instalacji grzewczych w mieszkaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska