Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek wzięty!

Lucyna Budniewska
Na sesji sejmiku zdecydowano wczoraj o przystąpieniu przez województwo kujawsko-pomorskie do spółki Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA.

Na sesji sejmiku zdecydowano wczoraj o przystąpieniu przez województwo kujawsko-pomorskie do spółki Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA.

<!** Image 3 align=none alt="Image 198869" sub="Marcin Zajączkowski poinformował radnych o stanie spółki, potencjalnych szansach i zagrożeniach [Fot.: Jacek Smarz]">Uchwała radnych otwiera zarządowi województwa drogę do negocjacji z Ministerstwem Skarbu Państwa. Objęcie spółki ma nastąpić poprzez nieodpłatne przekazanie przez MSP wszystkich posiadanych akcji na rzecz samorządu, jednak warunkiem będzie zapewne konieczność zagwarantowania określonych inwestycji i pakiet socjalny.

Głosowanie poprzedziło wystąpienie prezesa PUC Marcina Zajączkowskiego, który poinformował radnych o stanie spółki, jej mocnych i słabych stronach oraz potencjalnych szansach i zagrożeniach. <!** reklama>

Wiceprzewodniczący sejmiku Krystian Łuczak (SLD) opowiedział się za przejęciem. - Uzdrowisko będzie naszą wspólną własnością, takie są oczekiwania mieszkańców regionu, Ciechocinka, załogi PUC, którzy z nadzieją czekają na decyzję. Województwo kujawsko-pomorskie uzyska nową markę dzięki której będziemy rozpoznawalni - oprócz rolnictwa, przemysłu, nauki, lokomotywą rozwoju może stać się także działalność uzdrowiskowa.

<!** Image 4 align=none alt="Image 198869" sub="Popularna fontanna „Grzybek” też wchodzi w skład ciechocińskiego uzdrowiska [Fot.: Jacek Smarz]">Janusz Niedźwiecki z klubu PO miał więcej obaw, podkreślając, że samorząd to nie jest najbardziej efektywny właściciel, ale z drugiej strony, inwestycja jest zbieżna ze strategią rozwoju województwa.

Pewne wątpliwości po doświadczeniach z PKS-em miał również Wojciech Jaranowski z PiS, ale po zapoznaniu się z potencjałem spółki ostatecznie opowiedział się za uchwałą o przejęciu.

- Ta uchwała otwiera drogę do negocjacji z ministerstwem skarbu o szczegółach i warunkach transakcji - podkreślał Edward Hartwich (PO), stwierdzając, że jeżeli wysokość nakładów inwestycyjnych albo pakiet socjalny zaproponowany przez ministerstwo nie będą możliwe do przyjęcia, to zawsze można wystąpić o uchylenie uchwały.

- Cała procedura negocjacyjna i wypracowanie urnowy ze skarbem dopiero przed nami - dodał marszałek Piotr Całbecki.

Uzdrowisko Ciechocinek ma ponad 175-letnią tradycję w prowadzeniu działalności leczniczej. Spółka jest jedynym w Polsce producentem soli, ługu i szlamu leczniczego, wykonywanych metodą tradycyjną od początku istnienia sanatorium. Na bazie własnego źródła wody mineralnej produkowana jest „Krystynka”, sprzedawana na terenie całego kraju. Unikatem na skalę światową są XIX-wieczne drewniane tężnie, w skład infrastruktury uzdrowiska wchodzi także między innymi popularna fontanna „Grzybek”, która jest naturalnym inhalatorem.

Jak podkreślono w uchwale, województwo, przejmując PUC, zagwarantuje pełne wykorzystanie walorów uzdrowiskowo-leczniczych miejscowości oraz posiadanej przez nią infrastruktury, dzięki czemu mieszkańcy regionu będą mieli zagwarantowany dalszy nieprzerwany dostęp do świadczeń.


Kapitał spółki i stan zatrudnienia

Kapitał zakładowy PUC wynosi 24,5 mln złotych.

Stan zatrudnienia w PUC we wrześniu 2012 roku to 560 pracowników, średnie wynagrodzenie brutto - ok. 2195 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska