Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cięcia bardziej odczuwalne

Marcin Dutkowski
Złe wiadomości dla osób niepełnosprawnych. To skandal, ale trudniej im będzie zdobyć dofinansowanie na różne cele, mniej opłacalni będą też dla pracodawców.

Złe wiadomości dla osób niepełnosprawnych. To skandal, ale trudniej im będzie zdobyć dofinansowanie na różne cele, mniej opłacalni będą też dla pracodawców.

- Wyjazd na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny to wydatek ponad tysiąca złotych - mówi pani Anna, niepełnosprawna grudziądzanka. - Na szczęście, otrzymałam dofinansowanie, które pokryło ponad połowę tej kwoty. Gdyby nie to, nie stać byłoby mnie na turnus i nie mogłabym wyjechać.

O jedną trzecią mniej

Niestety, w tym roku takiej możliwości prawdopodobnie już nie będzie.

<!** reklama>Wszystko dlatego, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznał naszemu miastu na takie dofinansowania tylko 1,7 mln złotych, czyli o jedną trzecią mniej niż w roku ubiegłym. Urzędnicy już planują wstrzymanie dotacji na turnusy rehabilitacyjne dla dorosłych.

Co z zakupem sprzętu?

Trudniej będzie także o dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i przedmiotów ortopedycznych oraz likwidacji barier architektonicznych i technicznych. Tymczasem tylko w ubiegłym roku 17 niepełnosprawnych grudziądzan mogło dzięki środkom z PFRON-u dostosować łazienki do swoich potrzeb, a jedna osoba obniżyła klamki w oknach.

Cięcia jeszcze bardziej odczują także pracodawcy. Dotacje do niepełnosprawnych pracowników bowiem maleją, a restrykcje rosną.

- Praktycznie w tej chwili nie opłaca się zatrudniać osób niepełnosprawnych - przyznaje Janusz Reschke, prezes Zakładu Pracy Chronionej „Gaja” w Grudziądzu, w którym spośród 100 pracowników 70 to niepełnosprawni. - Nie ma też w zasadzie możliwości zwolnienia takiego pracownika. Jeśli chciałbym zwolnić 10 osób, to w przyszłości, abym mógł otrzymać dofinansowanie, musiałbym zatrudnić dwa razy tyle pracowników. Dotacja przysługiwałaby mi znowu dopiero przy 21. osobie.

O skutkach cięć funduszy z PFRON-u piszemy nie pierwszy raz. Przypomnijmy - wraz z końcem ubiegłego roku zakończył swoją 4,5-letnią działalność w grudziądzkim ratuszu Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych. PFRON odmówił bowiem dalszego jej finansowania. Chodziło o kwotę 70 tysięcy złotych rocznie, która pokrywała m.in. koszty dyżurów tłumacza języka migowego oraz prawnika. Do pokoju 225, w którym działał Ośrodek, nadal przychodzi jednak sporo osób niepełnosprawnych. Na szczęście nie odchodzą z kwitkiem.

Pomagają jak mogą

- Nikomu nie odmawiamy pomocy w zakresie wypełniania formularzy czy przy interpretacji przepisów - zapewnia Beata Dąbrowska z Wydziału Spraw Społecznych.

- To prawda - przyznaje pan Tadeusz, którego spotkaliśmy wczoraj w ratuszu. - Miłe panie zawsze pomogą. Szkoda tylko, że to nie od nich zależy, ile pieniędzy zostanie nam przyznanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska