Spis treści
„Ciepłe Mieszkanie” ruszy w sierpniu? Na co można otrzymać dopłaty?
„Ciepłe Mieszkanie” zostanie ogłoszone za dwa miesiące – zapowiedział na początku czerwca cytowany przez Gramwzielone.pl Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oznaczałoby to, że rządowy program dopłat ruszy na początku sierpnia 2022 r.. To już kolejne przesunięcie daty startu programu, który pierwotnie miał ruszyć w pierwszej połowie br.
Przypomnijmy, że „Ciepłe Mieszkanie” pozwoli uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Będzie to uzupełnienie popularnego programu „Czyste Powietrze”, z którego mogą korzystać tylko właściciele domów jednorodzinnych. W ramach „Ciepłego Mieszkania” właściciele lokali mieszkalnych będą mogli za pośrednictwem gminy wnioskować o dotacje na takie cele jak:
- wymiana indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu (np. pieca kaflowego, kozy) na bardziej ekologiczne (np. piec gazowy, pompę ciepła),
- demontaż starego pieca i podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej),
- wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- wymiana okien i drzwi.
Jak podaje Gramwzielone.pl, źródło ciepła można będzie wymienić na gazowy kocioł kondensacyjny, pompę ciepła (typu powietrze-powietrze lub woda-powietrze), kocioł na pellet drzewny lub ogrzewanie elektryczne. Według zapowiedzi budżet programu zaplanowany na lata 2022–2026 to 1,4 mld zł.
Polecane oferty

VidaXL
Vidaxl Szafka przydymiony dąb 97x31x75 cm płyta wiórowa 3040389

Yeticool
Yeticool BX40 (niebieski)
Funkcje dodatkowe:Bluetooth, duży uchwyt do przeno…
Kto może skorzystać z „Ciepłego Mieszkania”?
W programie „Ciepłe Mieszkanie” będą mogli wziąć udział właściciele i współwłaściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jak ustalił serwis Smoglab.pl, chodzi zarówno o osoby dysponujące prawem własności, jak i spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.
Program skierowany jest przede wszystkim do osób, które mieszkają w starszych budynkach wielorodzinnych bez centralnego ogrzewania i stosują indywidualne źródła ciepła na paliwa stałe, np. piec kaflowy czy kozę. Dzięki dotacjom właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzewać się wydajniej i bardziej ekologicznie. Jeśli przy okazji wymienią okna i drzwi, koszty ogrzewania dodatkowo spadną, gdyż mniej ciepła będzie uciekać przez nieszczelności.