Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło na Skarpę i Rubinkowo płynie już nową siecią. Co się zmieniło?

n
Ciepło na Skarpę i Rubinkowo płynie już nową siecią
Ciepło na Skarpę i Rubinkowo płynie już nową siecią PGE Toruń / zdjęcie ilustracyjne
Na początku tego tygodnia mieszkańcom sporej części Torunia ciepło po raz pierwszy zostało dostarczone nowo wybudowaną siecią ciepłowniczą. To efekt inwestycji spółki PGE Toruń.

Budowa 5-kilometrowej sieci ciepłowniczej biegnącej od elektrociepłowni w Grębocinie w kierunku osiedla Na Skarpie, w ramach projektu „Spinka Bielawy-Skarpa”, prowadzona była od października 2018 roku do lipca 2019 roku. Projekt realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Po wielu testach sprawdzających, w połowie września pierwszy raz podano nowym ciepłociągiem ciepło dla mieszkańców osiedli Na Skarpie i Rubinkowo. 30 września została czasowo wyłączona, pochodząca z lat 80. XX wieku sieć ciepłownicza (DN900), dotychczas zasilająca miasto. Nową siecią ciepło popłynęło do wszystkich mieszkańców prawobrzeżnej części Torunia korzystających z ciepła sieciowego.

Nowa elektrociepłownia gazowa EDF Toruń otworzyła wczoraj wieczorem swoje podwoje dla torunian. Nowe budynki można było zwiedzać do północy. Chętnych nie brakowało. Polecamy także: WOŚP przekazał sprzęt dla toruńskiego hospicjum [ZDJĘCIA]

Nocne zwiedzanie nowej elektrociepłowni EDF Toruń [ZDJĘCIA+WIDEO]

Cały projekt „Spinka Bielawy-Skarpa” zakończy się w 2020 roku. Ostatnie prace realizowane są wyłącznie na terenie elektrociepłowni i nie będą odczuwalne przez odbiorców ciepła.

- Budowa sieci ciepłowniczej w kierunku osiedla Na Skarpie znacząco zwiększy pewność i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla wszystkich mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego. Dzięki realizacji tej inwestycji, powstał bowiem pierścieniowy system zasilania miasta w ciepło. Daje to możliwość uruchomienia alternatywnej drogi dostawy. Ponadto inwestycja pozwoli na uciepłownienie nowych terenów, dotąd leżących poza zasięgiem sieci ciepłowniczej -mówi Robert Kowalski, prezes firmy PGE Toruń.

Jak wyglądają Toruńskie Wodociągi od środka? Prezentujemy fotoreportaż z wizyty w toruńskiej oczyszczalni ścieków. Zobaczcie jak prezentuje się ogromny biały zbiorniki biogazu i reszta elementów po modernizacji. Mam sporo zdjęć z drona.

Toruńskie Wodociągi z drona i od środka! Zobacz zdjęcia

Warto dodać, że zrealizowana inwestycja przyniesie efekt środowiskowy w postaci spadku emisji gazów cieplarnianych (CO2) oraz poprawi efektywność energetyczną (zmniejszy zużycia energii pierwotnej o ok. 24 tysięcy gigadżuli na rok. Koszt realizacji całego projektu to ponad 20 mln zł. 9,8 mln zł w tej kwocie pochodzi z unijnego Funduszu Spójności - Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska