Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciesz się kadrem całe życie

Redakcja
Wakacje to czas dla „pstrykaczy”. Widoki i zabytki, które spotykamy podczas podróży, zachęcają do wyciągnięcia aparatu. Warto zatem wiedzieć, jak zachować i uporządkować naszą kolekcję zdjęć.

Wakacje to czas dla „pstrykaczy”. Widoki i zabytki, które spotykamy podczas podróży, zachęcają do wyciągnięcia aparatu. Warto zatem wiedzieć, jak zachować i uporządkować naszą kolekcję zdjęć.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy na temat podstaw dotyczących wakacyjnego fotografowania. Dziś przedstawiamy kilka praktycznych porad na temat tego, jak gromadzić i archiwizować nasze wakacyjne kadry, tak by cieszyć się nimi po latach.<!** reklama>

RAW czy JPEG?

W dobie wszędobylskiej fotografii cyfrowej do lamusa odchodzą albumy ze zdjęciami pełne papierowych zdjęć. Dzisiaj fotografie przechowuje się i ogląda przede wszystkim na komputerach, telewizorach LCD oraz za pośrednictwem projektorów.

Fotografie, które zapisywane są na naszych „kompaktach” czy lustrzankach to nic innego, jak komputerowe pliki. Najpopularniejszymi formatami są te oznaczane skrótami JPEG, TIFF i RAW. Miłośnicy najwyższej jakości obrazu powinni zwrócić uwagę na ten ostatni rodzaj zapisu.

RAW to format spotykany najczęściej w lustrzankach i wyższej klasy aparatach kompaktowych. Gwarantuje on bezstratny zapis obrazu. Wszystko dlatego, że RAW zawiera wszystkie dane z matrycy aparatu, przez co często nazywany jest „cyfrowym negatywem”. Najistotniejszymi cechami RAW są duża wielkość pliku (kilkakrotnie większa od pliku JPEG) oraz konieczność dalszej obróbki w specjalnych programach komputerowych. Jest to niezbędne, jeśli zdjęcia chcemy oglądać potem na monitorze komputera czy na kartce papieru w postaci wydruku. Możliwość takiej obróbki pozwala nam jednak o wiele bardziej ingerować w wygląd zdjęcia.

W zależności od modelu aparatu, format ten bywa różnie zapisywany. Jak podaje portal www.swiatobrazu.pl, przykładowo, w sprzęcie marki Nikon spotkamy się z plikami o rozszerzeniu NEF, w Canonach z CRW i CR2, natomiast w Olympusie z ORF.

O wiele popularniejsze i wygodniejsze, ze względu na mniejsze gabaryty są pliki JPEG. Jakość takiego zdjęcia jest niższa niż RAW, ale nie wymaga obróbki na specjalnym programie i pozwala od razu cieszyć się naszymi wspaniałymi kadrami.

Większość aparatów obsługujących format RAW pozwala też na jednoczesny zapis kopii JPEG.

Dysk, karta czy płyta?

Jeśli już wybierzemy format, w którym chcemy zapisywać nasze zdjęcia, warto zastanowić się nad naszym wirtualnym albumem, na którym zgromadzimy zdjęcia.

Stanowczo odradzamy płyty CD czy DVD, które mogą ulec zniszczeniu lub utlenieniu. Płyty mają też znacznie mniejszą pojemność.

Dobrym pomysłem jest kupno przenośnego dysku twardego o bardzo dużej pojemności (największe dostępne na rynku mieszczą ok. 3 terabajty danych).

Zmieścimy tam miliony zdjęć z naszej domowej kolekcji, które możemy dowolnie grupować w katalogach oznaczonych datą czy miejscem, gdzie zrobiliśmy nasze pamiątkowe „fotki”.

Popularne firmy produkujące takie dyski to Seagate, INTeL, Samsung i Toshiba. Większość z nich łączy się z komputerem za pomocą połączenia USB.

Niektóre modele (zwłaszcza te o większej pojemności) ze względu na większy pobór prądu) wymagają dodatkowego zasilacza. Koszt takiego dysku waha się od 120 zł (pojemność 250 GB) aż do kilkuset złotych.

Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy wygospodarować nieco miejsca na naszych domowych komputerach lub przerzucać nasze ulubione zdjęcia na przenośną pamięć USB (niektóre modele mają pojemność do 512 GB) lub zostawić na naszej karcie z aparatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska