Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz jest zabytkiem świadczącym o istnieniu wsi Rubinkowo

Agnieszka Grądzka-Wadych
Nagrobki ułożone są prostopadle do alejki. Na pierwszym planie grób księdza Bronisława Porzycha Fot. Jarosław Wadych
Nagrobki ułożone są prostopadle do alejki. Na pierwszym planie grób księdza Bronisława Porzycha Fot. Jarosław Wadych
W związku z czasem odwiedzania miejsc pochówku i wspominania zmarłych, postanowiliśmy przybliżyć cmentarz przy ulicy Rydygiera 21.

To nieczynne miejsce pochówku umiejscowione jest na Rubinkowie I, za kościołem parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Od strony północnej sąsiaduje z kościołem, od wschodu z domem pomocy społecznej, a od południa i zachodu z budynkami mieszkalnymi o charakterze wielorodzinnym. Jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków.

Nikt się nim nie opiekował

Nekropolia po raz pierwszy pojawiła się na mapie z 1860 roku. Od samego początku przeznaczona była dla mieszkańców wyznania katolickiego.
Ostatnie pochówki przypadły na II połowę lat sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy to cmentarz został zamknięty. Wyjątek uczyniono w 1995 roku, kiedy to pochowano pierwszego proboszcza - księdza prałata Bronisława Porzycha.
Pierwsi mieszkańcy osiedla Rubinkowo, którzy wprowadzili się w II połowie lat 70. XX wieku, wspominają, że wtedy cmentarzem nikt się nie opiekował. Był zarośnięty. Dopiero powstanie w bezpośrednim jego sąsiedztwie kościoła - odmieniło los, ale w Karcie Cmentarza pojawiła się informacja, iż składowane na jego terenie materiały budowlane niszczyły mogiły. W pierwszych latach XXI wieku parafia pw. MBKP wyłożyła jednak kostką alejkę na cmentarzu, zamontowała nowy krzyż oraz podjęła prace pielęgnacyjne nad zielenią, pozbyto się chwastów i posadzono trawę.
Cmentarz jest najstarszym zabytkiem świadczącym o istnieniu niegdyś wsi Rubinkowo przyłączonej do Torunia w 1950 roku. Relikt przeszłości jest tym cenniejszy, iż jakiekolwiek inne zabudowania wiejskie nie zachowały się, a na ich miejscu zbudowano osiedle z wielkiej płyty.

Tablicami do alejki

Nekropolia ma kształt prostokąta. Idąca środkiem aleja dzieli ją na dwie kwatery i prowadzi do krzyża. Na początku alei znajduje się kapliczka postawiona najprawdopodobniej w II połowie lat czterdziestych lub na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Nagrobki ułożone są prostopadle do alejki i zwrócone do niej tablicami. Zieleń na tym miejscu pochówku to drzewa, głównie robinia biała, ale także sosna i świerk, z krzewów można spotkać na przykład jałowiec.
Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do strony : www. torunskiecmentarze.pl, gdzie można znaleźć informacje na temat cmentarzy w naszym mieście: komunalnych, parafialnych, nieczynnych, już nieistniejących, a także o miejscach pamięci narodowej. Strona ta jest przygotowana przez Spółkę Urbitor pod patronatem Urzędu Miasta Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska