Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co archeolodzy z UMK znaleźli na dnie jeziora?

Redakcja
Dominika Kofel
Zespół archeologów podwodnych z UMK pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Pydyna odkrył zalaną osadę zlokalizowaną na terenie obecnego jeziora Gil Wielki.

Odnaleziony materiał archeologiczny sugeruje, że jedna z płycizn znajdująca się na tym akwenie była wykorzystywana kilkakrotnie - w różnych okresach - przez różne społeczności. Wśród odnalezionej ceramiki licznie występują fragmenty nawiązujące do tradycji neolitycznej, prawdopodobnie związane z ludnością tzw. kultury ceramiki sznurowej. Jeśli ich badania się potwierdzą to będziemy mieli do czynienia z unikatowym zjawiskiem.

Badania archeologów na Pojezierzu Iławskim są wynikiem współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Naukowcy przeczesują wybrane jeziora wykorzystując skanowanie echosondą i sonarem bocznym, co pozwala im na stworzenie dokładnych map batymetrycznych oraz lokalizację potencjalnych anomalii występujących na dnie badanych akwenów. Do sprawdzenie tego co jest pod dnem wykorzystują z kolei georadar wskazujący anomalie w osadach dennych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska