Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Górą Zamkową?

Marcin Dutkowski
Warto wiedzieć

W przyszły piątek w Muzeum w Grudziądzu otwarta zostanie wystawa, na której zaprezentowane będą wyniki badań na Górze Zamkowej.

<!** Image 2 align=none alt="Image 156419" sub="Na Górze Zamkowej odbył się w 2008 r. jeden z koncertów w ramach festiwalu “Lato na Starym Mieście”. Nie brakowało chętnych do posłuchania jazzu w wykonaniu zespołu Trio Siergieja Wowkotruba oraz zespołu Happy Play / Fot. Archiwum">Badania archeologiczne Góry Zamkowej trwały od 2007 roku. W tym czasie grudziądzanie mieli okazję poznać Górę Zamkową jako dobre miejsce, w którym można zorganizować koncert. W lipcu 2008 roku w ramach festiwalu “Lato na Starym Mieście” wystąpiło tam Trio Siergieja Wowkotruba i zespół Happy Play.

- Doskonale pamiętam ten koncert - mówi pani Katarzyna, jedna z naszych Czytelniczek. - Odniosłam wówczas wrażenie, że to jeden z najciekawszych zakątków Grudziądza, do którego zawitał letni festiwal. Szkoda, że od tamtego czasu nie było już okazji, by powtórzyć coś takiego.

UMK zajęło się badaniami

Dwa lata temu zmarł nagle dr Antoni Pawłowski, specjalista od zamków krzyżackich, dyrektor Muzeum Zamkowego w Kwidzynie, który nadzorował prace archeologiczne na Górze Zamkowej. W czerwcu ubiegłego roku nadzór nad wykopaliskami przejął dr Marcin Wiewióra z Zakładu Archeologii Architektury UMK w Toruniu. Wstępne wyniki badań archeologicznych znane były już w listopadzie.

<!** reklama>- Badania potwierdziły hipotezy o intensywnym osadnictwie datowanym na okres wczesnośredniowieczny związany, jak można ostrożnie sądzić na podstawie wstępnej analizy uzyskanych informacji, z osadą grodową – mówił wówczas na naszych łamach dr Marcin Wiewióra. - Natrafiliśmy na liczne fragmenty naczyń ceramicznych i innych zabytków ruchomych datowanych wstępnie na okres od VIII wieku do połowy XIII stulecia. Szczególnie licznie reprezentowany jest materiał z połowy XI wieku. Nie zachowały się żadne ślady wałów drewniano-ziemnych. Zostały one jednak z pewnością całkowicie zniszczone podczas prac przygotowawczych i budowy masywnych murów zamku. Obok naczyń odkryto również kości zwierzęce oraz fragment chaty z paleniskiem.

Mury czeka rekonstrukcja

Miasto zaplanowało częściową rekonstrukcję murów zamku krzyżackiego na Górze Zamkowej. Wcześniej jednak teren ten wymaga uprzątnięcia. W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa z toruńską firmą Restauro, która zrealizuje tam prace za 450 tysięcy złotych.

- Zamówienie obejmuje dezynfekcję, oczyszczenie oraz odsolenie fragmentów murów, wzmocnienie struktury cegieł i uzupełnienie ubytków - informuje Magdalena Jaworska-Nizioł z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. - Wykonawca zobowiązany jest również do konserwacji reliktów kamiennych fundamentów, sporządzenia izolacji pionowej, a także przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Przygotuje również dokumentację opisową i fotograficzną stanu przed przystąpieniem do realizacji zadania, jak również w trakcie i po jego wykonaniu. Rekonstrukcja zamku krzyżackiego ma na celu przywrócenie temu miejscu dawnego statusu salonu miasta i rozwój walorów turystycznych oraz zwiększenie atrakcyjności tego obszaru.

Prace, które rozpoczną się w najbliższym czasie, powinny zakończyć się do 30 listopada.

Udostępnią znaleziska

Tymczasem już za tydzień w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi otwarta zostanie wystawa pod nazwą „Wyniki badań na Górze Zamkowej w Grudziądzu”, na której zostaną zaprezentowane relikty znalezione podczas wykopalisk, a także dokumentacja fotograficzna z prowadzonych prac.

- Serdecznie zapraszamy wszystkich na otwarcie ekspozycji w piątek, 10 września - mówi Wioletta Pacuszka, komisarz wystawy. - Zaprezentowana na niej zostanie m.in. częściowo zrekonstruowana ceramika średniowieczna, butelki z XVII wieku oraz fragmenty fajek z XVIII wieku.

Warto wiedzieć

  • otwarcie wystawy „Wyniki badań na Górze Zamkowej w Grudziądzu”
  • piątek, 10 września, godz. 17 w sali muzeum przy ul. Spichrzowej 17

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska