Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Gowin: Znika istotna oś sporu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Gowin: Znika istotna oś sporu
Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Gowin: Znika istotna oś sporu Adam Jankowski
Zdaniem lidera Porozumienia Jarosława Gowina przegłosowanie rządowego projektu ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE kończy pewien etap sporu w szeregach Zjednoczonej Prawicy. - Znika istotna oś sporu. Sądzę, że w najbliższych dwóch latach, 2,5 roku, czyli do wyborów, które zaplanowane są zgodnie z Konstytucją na jesień 2023 roku, już tego typu tak ostrych sporów nie będzie – przekonywał wicepremier w TVN24.

We wtorek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, na którym odbyło się głosowanie nad rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE.

Ostatecznie posłowie odpowiedzieli się za jej przyjęciem - głosowało 456, 290 było za, 33 przeciw, a 133 się wstrzymało.
211 posłów Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało za, dwóch nie oddało głosu, natomiast przeciw głos oddało 20 posłów – w tym 19 z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

– W ważnych sprawach czasami trzeba się spierać. Sam, posłowie Porozumienia zajmowaliśmy odrębne stanowisko rok temu w bardzo ważnej sprawie, jaką była formuła wyborów prezydenckich. Skoro sam przyznaję sobie prawo do tego, żeby zajmować odmienne stanowisko niż reszta koalicji rządowej, to dlaczego miałbym tego prawa odmawiać kolegom, koleżankom z Solidarnej Polski? – stwierdził Jarosław Gowin na antenie TVVN24.

Gowin: Pluralizm jest wewnętrzną siłą Zjednoczonej Prawicy

Szef Porozumienia mówił, że do tej pory częściej Zjednoczonej Prawicy stawiano zarzuty, że głosuje „według jednej linii, że jest dyktat, a w każdym razie zdecydowana dominacja jednej z partii”. - Uważam że pluralizm jest wewnętrzną siłą Zjednoczonej Prawicy, chociaż podpisuję się praktycznie pod każdym słowem premiera Morawieckiego. Między innymi dlatego w grudniu ubiegłego roku odwiedziłem PE, spotkałem się z sześcioma komisarzami, żeby doprowadzić do jakiegoś kompromisu w sprawie budżetu unijnego. Konsekwencją tego kompromisu, dobrego kompromisu dla Polski i dla Europy jest również dla Polski i dla Europy Europejski Fundusz Odbudowy i Odporności – mówił polityk.

Gowin: Mamy za sobą pewien ważny etap

Wicepremier pytany był również o przyszłość Zjednoczone Prawicy.– Uważam że mamy za sobą pewien ważny etap w relacjach Zjednoczonej Prawicy. Znika istotna oś sporu. Sądzę, że w najbliższych dwóch latach, 2,5 roku, czyli do wyborów, które zaplanowane są zgodnie z Konstytucją na jesień 2023 roku, już tego typu tak ostrych sporów nie będzie – stwierdził Jarosław Gowin.

Troje posłów się wyłamało. Będą kary

Przeciwko ustawie ws. ratyfikacji zasobów własnych UE. były dwie posłanki klubu czyli Anna Siarkowska i należąca do PiS Małgorzata Janowska oraz poseł PiS Sławomir Zawiślak.

Sierakowska tłumaczyła w mediach społecznościowych, że głosowała przeciwko KPO, bo jest za „polską racją stanu, przeciwko obciążaniu Polaków nowymi które będą szły bezpośrednio do budżetu UE, przeciwko koncepcji UE jako superpaństwa, z budżetem niezależnym od składek państw członkowskich”. - Opowiadam się za koncepcją UE jako Europy ojczyzn. Dotychczas postulat ten był również elementem programu Prawa i Sprawiedliwości – stwierdziła na Twitterze.

Z kolei Małgorzata Janowska oświadczyła na Facebooku, że decyzja o głosowaniu przeciw była dla niej trudna. - Z jednej strony olbrzymie pieniądze dla Polski, choć obarczone dużym ryzykiem; z drugiej - gwóźdź do trumny polskiej energetyki konwencjonalnej. Musiałam zagłosować przeciwko Funduszowi Odbudowy. Jestem bełchatowianką, kocham to miasto i cały region, chcę jak najlepiej dla jego mieszkańców. Do polityki wchodziłam z hasłem walki o polski węgiel oraz bezpieczeństwo energetyczne i - najlepiej jak potrafię - staram się to robić. Ci, którzy obserwują moje działania, wiedzą, że zagłosowałam zgodnie ze swoim sumieniem oraz wolą większości mieszkańców, których mam zaszczyt reprezentować w Sejmie – stwierdziła.

Te tłumaczenia nie przekonują jednak władz partii. Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski oświadczył w środę na antenie RMF FM, że „na pewno będą konsekwencje, zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe, dla trojga posłów PiS, którzy głosowali przeciw ustawie ws. ratyfikacji zasobów własnych UE”.

Siepomaga: Cztery operacje w Paley European Institute ratujące sprawność Kubusia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Gowin: Znika istotna oś sporu - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska