Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami toruńskich instytucji?

Sara Watrak
Sara Watrak
zakmnieta szkola zamkniete szkoly ilustracja pusta sala puste korytaze epidemia koronawirusa koronawirus szkola podstawowa nr 1 korytarz sala fot. grzegorz olkowski / polska press
zakmnieta szkola zamkniete szkoly ilustracja pusta sala puste korytaze epidemia koronawirusa koronawirus szkola podstawowa nr 1 korytarz sala fot. grzegorz olkowski / polska press Grzegorz Olkowski
Chociaż w szkołach nie ma uczniów, w bibliotekach – czytelników, a w instytucjach kultury sale świecą pustkami, nie oznacza to, że pracownicy leniuchują. Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami toruńskich placówek w czasie pandemii?

Dwór Artusa nie próżnuje. Większość osób, oprócz dyrektora Łukasza Wudarskiego, który codziennie jest na posterunku, pracuje zdalnie. - Nie przeszkadza im to w tworzeniu scenariuszy zajęć – przyznaje dyrektor Centrum Kultury "Dwór Artusa".

Warto przeczytać

Od czasu do czasu pracownicy pojawiają się w placówce, by nagrać materiały, które bezpłatnie udostępniane są w mediach społecznościowych. Dwór Artusa nawet w czasie pandemii oferuje warsztaty, oczywiście w formie online, oraz wykłady. Na Facebooku publikowane są też nagrania z koncertów czy oprowadzania po tajemniczych zakamarkach obiektu.
Pandemia stała się w Dworze Artusa także okazją do generalnych porządków.

- Pracownicy techniczni i gospodarczy uprzątnęli piwnice i strychy, wyrzuciliśmy kilka ton śmieci, które nagromadziły się przez ponad dwadzieścia lat w naszych magazynach – opowiada Łukasz Wudarski.

Chociaż Dwór Artusa pozostaje zamknięty dla publiczności, to gromadzi się ona licznie przed ekranami komputerów. Tak też było w przypadku koncertu charytatywnego dla Mateusza Oźminy. Jak przyznaje Łukasz Wudarski, zorganizowanie tego wydarzenia dało wszystkim zastrzyk pozytywnej energii.

Warto przeczytać

- Ta pełna niezwykłości atmosfera, która panowała podczas nagrania, przypomniała nam wszystkim, jaką mamy fajną pracę i jak bardzo za nią tęsknimy. W końcu nie ma nic piękniejszego niż robić to, co się lubi, czyli tworzyć kulturę z myślą o naszych odbiorcach – przyznaje.

A co się dzieje za zamkniętymi drzwiami szkół? Uczniowie już od blisko dwóch miesięcy uczą się z domów i biorą udział w wirtualnych lekcjach. Szkoły i nauczyciele dają z siebie wszystko, by okres epidemii nie spowodował luk i strat w procesie edukacji.

- Nasi pedagodzy pozostają w kontakcie z uczniami i rodzicami, pomagając w razie trudności. Dostarczają również nauczycielom informacji o tym, jak motywować uczniów do nauki w nietypowych warunkach i odpowiednio się z nimi komunikować, eliminując zbędny stres – mówi Małgorzata Białek, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Drzwi Otwarte wirtualnie

W placówce wykonywane są niezbędne działania. Ostatnio odbyła się rada klasyfikująca uczniów klas III. - Wszyscy uczniowie ukończyli szkołę i odbierają obecnie świadectwa w bezpieczny sposób – informuje Małgorzata Białek. Dodaje, że niebawem szkoła zacznie się przygotowywać do przeprowadzenia egzaminów maturalnych.

Placówka musiała zrezygnować z zaplanowanych imprez jak chociażby Święta Szkoły. Odbędą się natomiast Drzwi Otwarte, choć w innej formule niż zwykle.

- Postanowiliśmy przeprowadzić je w formie wirtualnej w maju. Kandydaci do czwórki będą mogli porozmawiać z uczniami i nauczycielami za pośrednictwem komunikatorów – mówi dyrektor placówki.

Biblioteki pracują pełną parą

Cały czas, ku utrapieniu wielu czytelników, zamknięte są biblioteki. Jak jednak podkreśla Marek Ospalski z Książnicy Kopernikańskiej, pracownicy są dostępni i służą pomocą wszystkim użytkownikom. - Komunikacja odbywa się mailowo, a w naglących przypadkach także telefonicznie.

Pracownicy świadczą wiele usług online. Osobom poszukującym informacji z Torunia i regionu dostarczają skany wybranych artykułów z e-wydań najnowszych oraz archiwalnych dzienników: „Nowości”, „Gazety Pomorskiej” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”. Poza tym Książnica Kopernikańska pomaga studentom i doktorantom w znalezieniu informacji do prac zaliczeniowych. - Udostępniamy także bezpłatne kody do internetowej czytelni książek Legimi – mówi Marek Ospalski. Wszystko po to, by w tym trudnym okresie nie zostawić czytelników bez tego, co może podnieść ich na duchu i pomóc odegnać nieprzyjemne myśli, czyli bez literatury.

Chociaż na dworze nie ma upałów pogoda i częściowo zniesione przez rząd restrykcje spowodowały, ze torunianie wybrali się nad Wisłę i do lasu. Zobaczcie zdjęcia.Zobacz też:Wyłączenia prądu w Toruniu i regionieMokre i Jakubskie Przedmieście z lotu ptaka

Tak wygląda Toruń w weekend! Torunianie na Barbarce i nad Wi...

Pracownicy nie narzekają więc na brak pracy. Regularnie przygotowują wirtualne wystawy oraz prezentują najciekawsze elementy ze zbiorów Książnicy. To jednak nie wszystko. Książnica Kopernikańska na swoim Facebooku transmituje także wykłady. – Muszę przyznać, że ta forma kontaktu z naszymi odbiorcami cieszy się niespodziewanie dużą popularnością, wręcz przerosła nasze oczekiwania – przyznaje Marek Ospalski.

Jak widać, za zamkniętymi drzwiami wiele się dzieje. Pomieszczenia może i są puste, ale za to pracownicy mają pełne ręce roboty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska