Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co gdy nie znamy wszystkich spadkobierców? Sąd może zastosować ogłoszenie [PRAWNIK RADZI]

Michał Jakubaszek
adw. Michał Jakubaszek
adw. Michał Jakubaszek Jacek Smarz
- Zmarła moja babcia, która miała krewnych za granicą (moja mama też nie żyje). Nie miałam z nimi kontaktu od lat. Nie znam ich adresu, nie mam numeru telefonu - opisuje Czytelniczka.

- Skierowałam wniosek do sądu o stwierdzenia nabycia spadku. W odpowiedzi wezwano mnie do wskazania wszystkich uczestników postępowania pod rygorem zwrotu wniosku. Obawiam się, że nie wykonam zobowiązania sądu, co wstrzyma uregulowanie spraw spadkowych - martwi się Czytelniczka.

Odpowiada adwokat Michał Jakubaszek: - Problem ten regularnie pojawia się w postępowaniach o stwierdzenie nabycia spadku, w których to sprawach wnioskodawca ma obowiązek wskazać wszystkich spadkobierców po zmarłym wraz z adresem do doręczenia im korespondencji procesowej. Sąd musi skutecznie zawiadomić spadkobierców o wszczęciu postępowania spadkowego, doręczając im korespondencję i umożliwiając im udział w postępowaniu.

Wobec powyższego, przy braku znajomości wszystkich spadkobierców oraz ich adresów, wnioskodawca może mieć problem ze skutecznym zainicjowaniem postępowania spadkowego. Problem ten może wystąpić przy regulowaniu „starych” spraw spadkowych, w których spadkodawca zmarł wiele lat temu, jak i w sprawach, gdzie krewni zmarłego wyjechali za granicę i kontakt między nimi, a rodziną w kraju, uległ zerwaniu.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Dodania wymaga, że brak wskazania wszystkich spadkobierców i ich adresów może prowadzić do zwrotu wniosku lub umorzenia postępowania.

W procedurze cywilnej przewidziano, w sytuacji wystąpienia powyższego problemu po stronie wnioskodawcy, instytucję zawiadomienia uczestników postępowania w drodze tzw. ogłoszenia. Mianowicie, na wniosek wnioskodawcy, sąd może postanowić o zamieszczeniu ogłoszenia o postępowaniu spadkowym w ogólnokrajowym piśmie, jak i podaniu jego treści w jednostce samorządu terytorialnego (siedzibie Urzędu Gminy, Urzędu Miasta). Po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia sąd uznaje, że wszyscy uczestnicy zostali zawiadomieni (niezależnie od tego czy się zgłosili do postępowania) i może przystąpić do procedowania.

Zobacz też: Stop Agresji na Drodze cz. 4

Skorzystanie z tej instytucji jest dość kosztowne - wnioskodawca zostanie obciążony kwotą ok. 600 zł za ogłoszenie, - jednakże pozwala na nadanie biegu sprawie spadkowej pomimo braku znajomości jego uczestników lub/i ich adresów.

Warto pamiętać, że od tego kosztu wnioskodawca może zostać zwolniony przez sąd po wykazaniu, że jego sytuacja majątkowa jest trudna i nie pozwala na taki wydatek.

W tym celu należy złożyć wniosek do sądu o zwolnienie od kosztów sądowych wraz z oświadczenie o dochodach, stanie majątkowym i wydatkach na specjalnym formularzu do pobrania z sądu lub ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl - radzi adwokat Jakubaszek.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska