MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co Mikołaj Kopernik jadał w Toruniu, a co we Włoszech? Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na dwie nowe wystawy i na wykład o kulinariach

Mirosława Kruczkiewicz
Zastawa stołowa i jadło z czasów autora „De revolutionibus...”. Fragment stałej wystawy w Domu Mikołaja Kopernika
Zastawa stołowa i jadło z czasów autora „De revolutionibus...”. Fragment stałej wystawy w Domu Mikołaja Kopernika Grzegorz Olkowski
W Domu Mikołaja Kopernika można zajrzeć do jadalni, spiżarni, kuchni i do garnków z czasów astronoma.

„Jać radzę, abyś się miał strzec łakomo jako żarłok jeść. Ściągaj twoje wargi jedząc, jedz cudnie, nie kląskaj żwiąc. […] Trzema palcami jeść masz brać, wielkich sztuk nie masz ukęsać […] Dwu w gębę na raz nie masz kłaść, a z obu stron je nie żwać”. Takie rady dotyczące zachowania się przy stole dawano w „Wierszach o obyczajach chłopców” z 1533.

Prowiant z XV wieku

A co i na czym jedzono „ściągając wargi i nie kładąc za dużo w gębę”? Na to pytanie odpowiada nowa, otwarta od soboty w Domu Mikołaja Kopernika wystawa czasowa pt. „Przy stole z Kopernikiem. Realia konsumpcji i przygotowywania posiłków na przełomie XV i XVI wieku”. Jak pisze jej kuratorka Alicja Marika Lubo-wicka, „Mikołaj urodził się w Toruniu jako syn kupca żyjącego jeszcze w średniowiecznych realiach. W kuchni nadal używano naczyń ceramicznych, choć już nie tylko tzw. siwaków, ale i ceglastych, pokrytych kolorowym szkliwem. Im gospodarstwo domowe było bogatsze, tym większy był udział naczyń z innych surowców, np. metali. Spiżarnia rodziny mieszczańskiej zawierała najważniejsze wiktuały zdatne do użycia przez długi czas, co spowodowane było potrzebą samodzielności gospodarstwa domowego i zapobiegania nieoczekiwanym niedoborom żywności”.

POLECAMY

Ale życie naszego wielkiego astronoma to również podróże - do Krakowa, do Bolonii, Pad-wy i Ferrary we Włoszech. Były to z pewnością także przygody z nowymi potrawami, smakami. Jeszcze inaczej zapewne wyglądał stół Kopernika, gdy pełnił on funkcję kanonika na Warmii. Jak piszą organizatorzy wystawy, można będzie na niej zobaczyć m.in. znalezione przez archeologów średniowieczne jajka i szczątki roślinne z Elbląga i Torunia, a nawet mięso z wraku statku, który zatonął w Zatoce Gdańskiej w XV wieku.

Błękit i melancholia

Wystawie będzie towarzyszył wykład. Wygłosi go w piątek 11 października o godz. 12 w Domu Kopernika dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK. Historyk zajmujący się m.in. dziejami kuchni i jedzenia, przybliży kuchnię z czasów Kopernika. Wstęp jest wolny.

Tego samego dnia, w piątek, o godz. 17 w innym oddziale toruńskiego Muzeum Okręgowego - Kamienicy pod Gwiazdą mieszczącej zbiory sztuki Dalekiego Wschodu ot-warta zostanie wystawa grafik japońskiego artysty Shoichie-go Futamiego. Prace urodzonego w Osace w 1932 roku grafika to kameralne, utrzymane głównie w odcieniach błękitu, pełne melancholii akwatinty i akwaforty (odbitki rysunku wytrawionego na blasze).

POLECAMY

Do zderzenia samochodu z pociągiem w Grębocinie n. Strugą doszło dziś (7.10) około godziny 16 przy ulicy Zakątek. Ze wstępnych informacji KW PSP w Toruniu, auto z nieznanych na razie przyczyn uderzyło w nadjeżdżający pociąg pasażerski. Konieczna była ewakuacja ok. 30 pasażerów. Samochodem, który brał udział w wypadku, podróżowała jedna osoba. Trafiła do szpitala. Ruch pociągów był wstrzymany do czasu usunięcia skutków zdarzenia.AKTUALIZACJA:Jak informuje policja, do zderzenia doszło wskutek wymuszenia pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę chevroleta. Najpewniej nic mu się nie stało, nie stracił przytomności. To on wezwał na miejsce służby ratunkowe. Wiadomo też, że szynobus nie został uszkodzony i mógł kontynuować jazdę.Zobacz teżNajwiększe inwestycje w Toruniu. Gdzie ruszają?Sadystki znęcające się nad dziećmi, rodziną i zwierzętami

Wypadek w Grębocinie n. Strugą. Auto zderzyło się z pociągie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Natasza Urbańska o mężu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska