Co minister zobaczy w Toruniu?

Co minister zobaczy w Toruniu?

Małgorzata Oberlan

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

W sprawie rodziców dzieci niepełnosprawnych, a i opiekunów takich dorosłych osób, rząd nie ma oddechu. W sumie nieliczna ekipa rodziców, która okupowała Sejm, pokazała niesamowitą determinację.
Co minister zobaczy w Toruniu?
Jeśli komuś wydaje się, że przyjęcie ustawowo zmiany podnoszącej świadczenie pielęgnacyjne i zawieszenie protestu zamykają temat, jest w głębokim błędzie. Wywalczone zmiany to - po pierwsze - wierzchołek góry lodowej, o której mówią rodzice. Po drugie zaś, to drobne zwycięstwo jest dla nich jak wiatr podrywający do lotu.

Pomysł okrągłego stołu, przy którym siądą wspólnie rodzice, przedstawiciele rządu, partii i organizacji, by pracować nad projektami systemowych zmian, jest jak najbardziej trafiony. Iwona Hartwich i inni rodzice trzymają ministra Kosiniaka-Kamysza za słowo: obiecał, że tym razem to on przyjedzie do nich. Spotkanie odbyć ma się w Toruniu.
Owszem, obserwując od kilku lat postawę rządzących wobec niepełnosprawnych, muszę założyć margines niepewności. Tyle razy coś rodzicom i opiekunom obiecywali i tyle razy nie dotrzymywali słowa. Załóżmy jednak, że tym razem minister słów na wiatr nie rzucił i po Wielkanocy faktycznie wspomniany okrągły stół w Toruniu stanie.

Co ma szanse minister zobaczyć w Toruniu? Oprócz Kopernika i piernika - niewiele podjazdów dla osób niepełnosprawnych, niewiele autobusów MZK niskopodłogowych, nieprzyjazne osobom niepełnosprawnym dworce i obiekty użyteczności publicznej. Owszem, w porównaniu z tym, jak wyglądało miasto 20 lat temu, pewien postęp jest widoczny. Tylko czy niepełnosprawni naprawdę mają dekady swojego życia spędzać na oczekiwaniu zmian?

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo