Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co może zrobić mundurowy emeryt, odbierając decyzję o cięciu świadczenia?

MO
Adwokat Piotr Domański - Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Piotr Domański - Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
Jestem byłym policjantem. Otrzymałem decyzję Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA o zmniejszeniu wysokości emerytury. Czuję się tym faktem bardzo pokrzywdzony - pisze Czytelnik.

- Większość lat służby przepracowałem po 1990 roku. Obowiązki swoje wykonywałem nienagannie, niejednokrotnie z narażeniem życia, zostałem kilkukrotnie nagrodzony, zostałem także pozytywnie zweryfikowany. Jakie mam możliwości działania? - pyta Czytelnik.

Odpowiada adwokat Piotr Domański: - W ostatnim czasie zapadają pierwsze tego typu decyzje Dyrektora Emerytalno-Rentowego MSWiA, które są wydawane na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, BOR, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej i ich rodzin. Ustawa dotyczy emerytur i rent wskazanych powyżej funkcjonariuszy służb, którzy służyli „na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku. W założeniu ustawy nie ma znaczenia to, że po weryfikacji osoby te przeszły do UOP, policji czy innych służb mundurowych i pracowały dla wolnej Polski.

Zobacz także: Ojciec Rydzyk otworzył kawiarnię. Teraz chce zbudować kinoteatr [ZDJĘCIA]

Moim zdaniem przedmiotowa ustawa budzi poważne wątpliwości co do jej zgodności z szeregiem zapisów Konstytucji, a także Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Niestety, aktualna sytuacja, jeżeli chodzi o prawne aspekty i mam tu na myśli obecną sytuację dotyczącą funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, planowanych zmian KRS, postępowań toczących się przed Trybunałem, dotyczących chociażby zgodności z Konstytucją zapytań prawnych przesyłanych przez sądy do Sądu Najwyższego, jest bardzo złożona i nadawałaby się na napisanie niejednej pracy doktorskiej. A co najważniejsze - bardzo mocno komplikuje możliwości prawidłowego i rzetelnego zbadania zgodności z Konstytucją opisywanych zmian emerytalnych w ustawie.

Zarówno w Pana sytuacji, jak też wszystkich pozostałych osób, którzy otrzymają podobną decyzję, konieczne jest sporządzenie odwołania do sądu i żądanie zmiany tejże decyzji przy powoływaniu się na szereg zapisów Konstytucji, takich jak chociażby ochronę praw nabytych i zasadę sprawiedliwości społecznej, zaufania obywateli do państwa i tworzonego przez nie prawa oraz niedziałania prawa wstecz, które to podstawowe zasady wynikają z zasady demokratycznego państwa prawnego.

Zobacz także: Toruń. CBŚP zlikwidowało magazyn narkotykowy. U 60-latka w domu było 8,5 kg marihuany [ZDJĘCIA]

Warto również zaznaczyć, iż zgodnie z art. 8a opisywanej ustawy minister właściwy do spraw wewnętrznych może w drodze decyzji wyłączyć stosowanie odpowiednich przepisów ustawy w stosunku do osób, które pełniły krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 roku bądź też rzetelnie wykonywały zadania i obowiązki po dniu 12 września 1989 roku, w szczególności z narażeniem życia. Niestety, nie jest mi znany przypadek wydania takiej decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co może zrobić mundurowy emeryt, odbierając decyzję o cięciu świadczenia? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska