Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co można wycisnąć z toruńskiego piernika?

Redakcja
Żywe Muzeum PiernikaŻywe Muzeum Piernika Cudem Polski, podpis T.Bielickiego
Żywe Muzeum PiernikaŻywe Muzeum Piernika Cudem Polski, podpis T.Bielickiego Jacek Smarz
Kulisy wypieku były jedną z największych tajemnic piernikarskiego mistrza. Dziś walka trwa nie tyle o sam przepis, ile o zyski płynące z całego słodkiego biznesu.

Gdyby tak zebrać wszystkie piernikarskie wątki związane z Toruniem, to można by było się pogubić. Już samych katarzynek mamy w mieście pełno. Klub koszykarski Energa Katarzynki Toruń, łódź Katarzynka na Bulwarze Filadelfijskim, Jarmark Katarzyński, katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd, Piernikowe Miasteczko i wreszcie starówkowy symbol, nierozerwalnego związku słodko-korzennej rozkoszy z miastem. Kropka nad i tej całej piernikowej magii - pomnik niosącej katarzynki piernikarki, którą z uwagi na jej kolor torunianie ochrzcili imieniem Fiona. Piernikowe są lody i syropy dodawane do kawy w toruńskich kawiarniach. Do pierników nawiązują także wręczane co roku Karety „Nowości”.
[break]
Pierniki w sądzie
Na piernikach przez wieki miasto budowało swoją promocję. I to w czasach, gdy nikt nie miał pojęcia, co to znaczy turystyczny PR. Choć pierwszą fabrykę pierników otwarto w Toruniu dopiero w 1751 roku za sprawą Gustawa Weesego, słynne przysmaki wyrabiano w mieście znacznie wcześniej. Źródła podają, że nawet w XIII wieku. Według legendy dodanie do ciasta miodu i przypraw, którym pierniki zawdzięczają smak, podpowiedziały córce piekarza, Katarzynce, pszczoły. Tajemnice kształtu katarzynek „ujawnił” z kolei w swojej powieści „Leven” Tomasz Szlendak. Miały powstać od odcisku pośladków, które w mokrym cieście pozostawiła jedna z bohaterek po zaznaniu uciechy ze swoim partnerem.
Nie ma się czemu dziwić, że skoro Toruń kojarzony jest w Polsce i na świecie przez pryzmat pierników (oraz Mikołaja Kopernika), to każdy turysta odwiedzający miasto chce je zdobyć. Tylko w samej okolicy Rynku Staromiejskiego funkcjonują aż cztery duże sklepy z piernikami. W każdym z nich można nabyć wszelkie słodkie wariacje na ich temat.
Promocja napędza biznes, o czym doskonale wiedzą właściciele Fabryki Cukierniczej Kopernik, kontynuatorzy tradycji Gustawa Weesego. W 2003 zastrzegli nazwę „toruńskie pierniki” jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym na wyłączność, co uniemożliwiało korzystanie z niej przez firmy prowadzące podobną działalność. Kilka spraw trafiło do prokuratury. Ostatecznie w 2007 roku unieważniono prawo ochronne do stosowania nazwy jedynie przez firmę Kopernik.
Upiecz go sobie sam
Bitwa z piernikami w tle toczy się również na innych polach. 18 kwietnia 2006 roku przy ul. Rabiańskiej uruchomiono Żywe Muzeum Piernika, w którym zwiedzający mogą sami przygotować ciasto oraz upiec toruńskie przysmaki. Dwa miesiące później, bo 24 czerwca, otwarta została wystawa Muzeum Okręgowego „Świat Toruńskiego Piernika” w podziemiach Domu Kopernika, która również oferowała turystom podobną atrakcję. W odróżnieniu od Żywego Muzeum Piernika, które muzeum jest tylko z nazwy, prezentowała m.in. oryginalne klocki z XVII i XVIII wieku, pochodzące głównie z dwóch toruńskich warsztatów piernikarskich, które dały początek największym, XIX-wiecznym firmom: Gustawa Weesego i Hermana Thomasa.
Nie jest tajemnicą, że obie placówki - prywatna i miejska - rywalizują ze sobą. Wkrótce Muzeum Okręgowe rozwinie swoje skrzydła w wyremontowanym budynku przy ul. Strumykowej, gdzie w XVIII wieku mieściła się pierwsza w Toruniu profesjonalna fabryka pierników. Poza umożliwieniem turystom wypieku, ogromna przestrzeń umożliwi prezentację związanych z piernikami zabytków, znajdujących się obecnie w muzealnych magazynach. Nowy oddział Muzeum Okręgowego ma zainagurować swoją działalność pod koniec roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska