Spis treści
Dlaczego kleszcze są takie groźne?
Kleszcze żywią się krwią ssaków, dlatego wgryzają się w skórę ludzi oraz zwierząt swoim aparatem gębowym. Samo ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ ślina tego pajęczaka zawiera substancje znieczulające. W związku z tym, zwykle nie jesteśmy w stanie poczuć, kiedy kleszcz wbija się w naszą skórę. Niezauważony, może żywić się naszą krwią nawet przez kilka tygodni.
Kleszcze są niebezpieczne dla ludzi głównie ze względu na to, że przenoszą groźne choroby pasożytnicze i wywołują infekcje. Są zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych. Ich ugryzienie może skutkować zarażeniem się patogenami, wywołującymi groźne choroby, takie jak:
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- erlichioza,
- babeszjoza,
- antaplazmoza,
- ropne zakażenia skóry,
- choroba kociego pazura.
Dowiedz się więcej na temat:
Jak działa szczepionka przeciw kleszczom?
Szczepionka przeciw kleszczom chroni jedynie przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Nie jest zatem skuteczna w przypadku innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Szczepienie tego typu jest szczególnie zalecane osobom, które na stałe lub okresowo przebywają na terenach zagrożonych tą chorobą, takich jak lasy, łąki, czy pola uprawne. Można ją również podawać kobietom w ciąży oraz dzieciom po ukończeniu 2. roku życia.
Rodzaje preparatów na kleszcze
W związku z tym, jak duże zagrożenie niosą za sobą ugryzienia kleszczy, warto chronić się przed nimi wszelkimi sposobami. W aptekach znaleźć można obecnie zarówno te naturalne, jak i chemiczne preparaty przeciw kleszczom, występujące w różnych formach.
Do najskuteczniejszych związków, które zawierają preparaty na kleszcze, należy DEET (N,N-dietylo-m-toluamid), który odstrasza zarówno owady, jak i roztocza, do których należą kleszcze. W sprzedaży znajdują się preparaty o różnym stężeniu DEET, a ich działanie może utrzymywać się nawet do 12 godzin po zastosowaniu. Nie zaleca się ich jednak w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.
Preparaty odstraszające kleszcze to najczęściej:
- Aerozole – środki przeciw kleszczom rozpylane na skórę w postaci delikatnej mgiełki to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj preparatów tego typu. Do tych najskuteczniejszych, należy zaliczyć te zawierające. Bezpieczniejszą alternatywą, zwłaszcza dla dzieci i ciężarnych kobiet, są aerozole i spray'e zawierające naturalne substancje odstraszające kleszcze, takie jak mięta i eukaliptus. Niektóre produkty tego typu, można stosować nawet u dzieci od 1 miesiąca życia.
- Kremy i produkty roll-on – środki na kleszcze często mają również formę kremów oraz preparatów typu roll-on. Są one rozsmarowywane bezpośrednio na skórze, oprócz twarzy. Podobnie jak produkty w aerozolu, ich głównym składnikiem może być wspomniany już DEET, ale także ikarydyna, która wyparowuje ze skóry wolniej niż DEET, przez co może działać dłużej. Część preparatów tego typu może być stosowana również u dzieci, jednak przez ich zakupem należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.
- Plastry – w aptekach można również znaleźć preparaty na kleszcze w postaci plasterków, które są nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi. Można je nakleić na ubraniu, plecaku, czy nawet na wózku dziecięcym. Ich zaletą jest przede wszystkim zastosowanie naturalnych substancji odstraszających kleszcze. Bardzo istotne dla wielu osób jest też to, że nie mają one bezpośredniego kontaktu z naszą skórą.
- Opaski – jeśli wolimy unikać nakładania na skórę jakichkolwiek preparatów, opaska odstraszająca kleszcze może okazać się idealnym wyborem. Produkty te są nasączane olejkami eterycznymi, na przykład olejkiem cytroneli, które skutecznie odstraszają między innymi kleszcze. Składniki te są uwalniane stopniowo, dzięki czemu, chronią one użytkownika przez dłuższy czas.