Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Co nas czeka na deskach Teatru Horzycy? Dużo Torunia!

Co nas czeka na deskach Teatru Horzycy? Dużo Torunia!

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Na pierwszym planie Arkadiusz Walesiak w spektaklu "W co się bawić".

Na pierwszym planie Arkadiusz Walesiak w spektaklu "W co się bawić". ©Grzegorz Olkowski

Zapowiedzi Co na deskach gmachu przy placu Teatralnym zobaczymy w najbliższych miesiącach, tuż przed wielkim jubileuszem polskiej sceny w Toruniu? Być jak najbliżej miasta, na różne sposoby - taka idea przyświeca Teatrowi Horzycy w rozpoczynającym się sezonie.
Na pierwszym planie Arkadiusz Walesiak w spektaklu "W co się bawić".

Na pierwszym planie Arkadiusz Walesiak w spektaklu "W co się bawić". ©Grzegorz Olkowski

- Chcemy sprawić, aby teatr był częścią Państwa świata, żeby społeczność miasta uczestniczyła w jego życiu, a on uczestniczył w życiu mieszkańców. Nasze nowe przedstawienia będą w różny sposób nawiązywać do hasła sezonu, które brzmi: „Tu, w Toruniu” - mówi Paweł Paszta, dyrektor artystyczny Teatru im. Wilama Horzycy.

Czytaj także: Tak się bawią nocą w toruńskich klubach!Już rozpoczęły się próby przedstawienia „Dziadek do orzechów” według znanego opowiadania Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Obok aktorów wystąpią toruńscy seniorzy wyłonieni w castingu. Reżyseruje Daria Kopiec (zdobywczyni festiwalowych wyróżnień, ostatnio nagrodzona w Kanadzie). Premierę zaplanowano na grudzień.

Nietypowo zamierza potraktować scenariusz filmu Agnieszki Holland „Aktorzy prowincjonalni” reżyser Damian Neć. Odtwórcy ról w spektaklu według tego filmu przeniosą na scenę co nieco ze swojej prywatności, mówiąc o swych związkach z Toruniem. Premiera planowana jest na luty przyszłego roku.W marcu, na Dzień Teatru, zobaczymy spektakl według powstającej dopiero sztuki osadzonej w realiach Torunia.

Kwietniowa premiera to „Mazagan. Miasto”. Reżyseruje Judyta Berłowska

- Autor tej sztuki Beniamin Bukowski na naszą prośbę nieci przekształcił tekst. Spektakl będziemy wystawiać w prywatnych mieszkaniach torunian. Będzie można zaprosić nas do domu. Profesjonalna scena ani zaplecze teatralne nie są wymagane. Jedynym warunkiem będzie przygotowanie (nie za wielu) miejsc siedzących i... ugotowanie zupy - zapowiada Paweł Paszta.

Obejrzyj także: Spod Ekranu - recenzja filmu "Bez litości"


Na inaugurację tego bardzo toruńskiego sezonu zobaczymy jednak spektakl według tekstu na wskroś uniwersalnego, aktualnego w każdym miejscu i każdym czasie - arcydramatu Williama Szekspira „Hamlet”. Paweł Paszta, który ten spektakl reżyseruje, mówi, że będzie to „współczesne odczytanie historii o bohaterze, który niekoniecznie chce być bohaterem, ale nie ma wyboru”. Premiera - 27 października. Natomiast spektakl kończący sezon (ewentualnie rozpoczynający kolejny) przeniesie widzów z Torunia do amerykańskiej metropolii. „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego wyreżyseruje Maciej Marczewski.

- Należy się też spodziewać przedstawienia na Scenie Propozycji Aktorskich. Zaprosimy ponadto na Festiwal Debiutantów „Pierwszy Kontakt”. Zmienimy formułę „Studenckich Wtorków”. To będą odtąd dyskusje panelowe dla wszystkich. Pierwsza, w nawiązaniu do przedstawienia „Natan Mędrzec”, dotyczyć będzie islamu i jego postrzegania dziś w Europie - mówi Paweł Paszta.

W tym sezonie zespół „Horzycy” powiększył się o dwoje aktorów. Do Torunia wróciła Karina Krzywicka. Dołączył też Wojciech Jaworski, który gościnnie grał tu już w „Ciemności” wg Conrada. Aktor ostatnio związany był z Teatrem Polskim w Poznaniu.

Teatr Horzycy przygotowuje się też już do świętowania stulecia sceny polskiej w Toruniu.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo