Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, a czego się wystrzegać, aby weekend z 1 listopada na końcu był dla wszystkich bezpieczny

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Zróbmy wszystko, aby ten czas refleksji i wspominania tych, którzy odeszli dla wszystkich zakończył się bezpiecznie
Zróbmy wszystko, aby ten czas refleksji i wspominania tych, którzy odeszli dla wszystkich zakończył się bezpiecznie Polska Press
W tym roku 1 listopada wiąże się również z dłuższym weekendem. To nie tylko czas zakupów związanych z przystrojeniem grobów i tłoku na cmentarzach i w ich okolicach, ale również częstszych podróży.

ZOBACZ WIDEO: Inflacja w Polsce jest najwyższa od 10 lat, wzrost cen widać w sklepach

Spis treści

Policja apeluje o rozwagę na drogach 1 listopada

- Zróbmy wszystko, aby ten czas refleksji i wspominania tych, którzy odeszli dla wszystkich zakończył się bezpiecznie – apelują jak co roku policjanci.

I to oni wspólnie ze strażnikami miejskimi oraz żandarmerią wojskową będą patrolować drogi i okolice cmentarzy. Prowadzący auta muszą zwracać uwagę na znaki drogowe, ponieważ w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W przypadku, gdy gdziekolwiek ruchem kierować będą policjanci, należy się stosować do ich poleceń w pierwszej kolejności.

Policja apeluję też do pieszych, aby:

  • korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza.
  • przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
  • stosowali jakieś elementy odblaskowe nie tylko na terenie niezabudowanym,
  • pamiętali o tym, że przebieganie przez jezdnię lub szosę oraz wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie

Kierowcy przed wyjazdami w dłuższą trasę muszą sprawdzić stan techniczny samochodu:

  • sprawność układu hamulcowego,
  • kierowniczego,
  • oświetlenia,
  • stan opon.

Prowadzący auta muszą być wypoczęci, a trasę najlepiej pokonywać etapami, robiąc, co pewien czas przerwy na odpoczynek. Samochód trzeba prowadzić z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie kiedy ten ruch jest znacznie większy, ważne jest utrzymywanie niezbędnego odstępu pomiędzy pojazdami.

Polecamy

Zabezpiecz swój dom!

Gdy wyjeżdżamy lub wychodzimy z mieszkania, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie:

  • sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe,
  • zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję,
  • włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
  • poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie. Pozostawmy mu nr telefonu, aby w razie potrzeby mógł nas powiadomić.
  • gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.

Uwaga na starsze osoby i dzieci

Zadbajmy też, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.
Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji.

Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.

Zwracajmy też uwagę, aby nasi milusińscy ostrożnie obchodzili się ze zniczami. Ogień lub ich wysoka temperatura może skutkować bolesnym poparzeniem albo ranami na skutek rozlania parafiny.

Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.

Strzeż się kieszonkowców

Na cmentarzach i w ich pobliżu na pewno pojawią się również kieszonkowcy, którzy będą starali się wykorzystać tłok do kradzieży. Dlatego trzeba być czujnym i ostrożnym. Złodzieje ci działają z reguły w grupie i do kradzieży wykorzystują ścisk, potrafią też aranżować sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej.

Polecamy

Dlatego wybierając się na cmentarze lepiej nie zabierać ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli już ktoś zdecyduje się jednak na zabranie ze sobą takich przedmiotów czy pieniędzy, zalecamy, aby nie trzymać ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Złodziej może wykorzystując tłok przeciąć pasek torebki lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość. W samochodach na widocznym miejscu nie można także zostawiać wartościowych przedmiotów, może to sprowokować do dokonania włamania do auta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska