Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co słychać u 8. Brygady Kujawsko-Pomorskiej OT? Ma nowych żołnierzy

Sara Watrak
Sara Watrak
W 2018 roku powstała 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Niedawno w jej szeregi wstąpiło 43 nowych żołnierzy. Co ciekawe, wśród terytorialsów są również kobiety.
W 2018 roku powstała 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Niedawno w jej szeregi wstąpiło 43 nowych żołnierzy. Co ciekawe, wśród terytorialsów są również kobiety. materiały prasowe
W 2018 roku powstała 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Niedawno w jej szeregi wstąpiło 43 nowych żołnierzy. Co ciekawe, wśród terytorialsów są również kobiety.

Podstawę 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej stanowią żołnierze ochotnicy. Obecnie jest ich ok. 1200.

- Są to z reguły osoby młode, gdyż prawie 40% składu osobowego stanowią żołnierze do 25. roku życia - mówi płk Marek Pietrzak, Rzecznik Prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Co ciekawe, co czwarty terytorials ma wyższe wykształcenie, a co piąty jest kobietą.

Docelowo w skład 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT mają wchodzić trzy bataliony lekkiej piechoty, kompania dowodzenia, kompania logistyczna i zespół zabezpieczenia medycznego. - Do tej pory uformowane zostały bataliony w Toruniu i Inowrocławiu. W najbliższym czasie ma powstać również batalion w Grudziądzu - informuje płk Marek Pietrzak.

Jak wygląda życie terytorialsa?

- Szkolenie ochotników trwa 16 dni. Następnie żołnierze składają przysięgę wojskową. W późniejszym czasie służą w weekendy, natomiast raz w roku odbywają się dwutygodniowe szkolenie poligonowe - wyjaśnia płk Marek Pietrzak.

Warto wiedzieć, że w przypadku wyższej konieczności żołnierze są powoływani poza kalendarzem szkoleń. Dotyczy to chociażby pomocy po katastrofach naturalnych. - Żołnierze z województwa aktywnie uczestniczyli m.in. w akcji sadzenia lasów po nawałnicy - mówi płk Marek Pietrzak. Ideą Wojsk Obrony Terytorialnej jest bowiem nie tylko wsparcie pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych w przypadku konfliktu, lecz także pomoc lokalnej społeczności.

Wyjątkowym zaangażowaniem terytorialsi wykazali się w czasie pandemii. - Żołnierze wzięli udział w operacji „Odporna Wiosna”, która miała na celu działania przeciwko rozpowszechnianiu się wirusa, jak i łagodzenie skutków izolacji - mówi rzecznik WOT. Terytorialsi wspierali działania organów samorządowych, rozwożąc najpotrzebniejsze materiały opatrunkowe, lekarstwa, żywność i książki. Co ciekawe, wielu z nich ściśle współpracowało z Sanepidem i pobierało wymazy.

Polecamy

- Żołnierze zabezpieczali również szpitale z całego województwa, a także mierzyli temperaturę przylatującym do Polski. Brali również udział we wspólnych patrolach z policją, monitorując tym samym okolicę i przypominając o obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa - wymienia płk Marek Pietrzak.

Misja formacji brzmi: zawsze gotowi i zawsze blisko. Słowa te w szczególności zyskały na znaczeniu w czasie koronawirusowego lockdownu, gdy terytorialsi byli tam, gdzie najbardziej potrzebowano pomocy. - Podjęte do tej pory działania pokazały, że WOT jest formacją potrzebną. Fundament jej działania stanowi sprawność mobilizacji i chęć niesienia pomocy najbliższym - mówi płk Marek Pietrzak.

Nowi członkowie Brygady

29 sierpnia, w Bydgoszczy, odbyła się uroczystość nadania założonej w 2018 roku jednostce sztandaru. W szeregi brygady wstąpiło 43 nowych żołnierzy. Pogratulował im sam Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Zapewniam, że w Toruniu Brygada OT budzi wyłącznie sympatię i szacunek dla żołnierskiej służby. Pamiętamy pomoc okazywaną mieszkańcom naszego miasta podczas trwającej epidemii. Bardzo za nią dziękuję - mówił Michał Zaleski.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Przypomnijmy, że proces budowy piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej trwa w Polsce od 2016 roku. 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. "Zo" powstała w 2018 roku. W tym samym czasie w naszym mieście powołano do życia wiodący ośrodek szkoleniowy WOT - Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. im. kpt. Eugeniusza Konopackiego ps. „Gustaw”, ps. „Trzaska”. Obecnie placówka usytuowana jest w dwóch miejscach: na terenie 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego przy ul. Sienkiewicza 37 oraz przy ul. Piastowskiej 2-8. Jak jednak potwierdza rzeczniczka CSWOT, Sumita Mira Morzyńska, docelowo główna siedziba znajdować się będzie przy ul. Polnej, w miejscu gdzie położony jest dawny fort. Wsparcie budowy zapowiedział Wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej Marcin Ociepa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska