Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co stanie się z pocztą?

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Okres przedświąteczny to żniwa dla Poczty Polskiej, ale klienci narzekają. Toruński urząd jest coraz bardziej degradowany.

<!** Image 3 align=none alt="Image 207759" sub="Budynek Urzędu Pocztowego nr 1 w Toruniu przy Rynku Staromiejskim nie jest wykorzystywany w całości [Fot.: Sławomir Kowalski]">

Okres przedświąteczny to żniwa dla Poczty Polskiej, ale klienci narzekają. Toruński urząd jest coraz bardziej degradowany.

- Byłem na poczcie na Piekarach o godz. 13 w niedzielę, żeby wysłać list polecony. Ze zdziwieniem dowiedziałem się, że dopiero w poniedziałek rano list wyjdzie - mówi pan Zbigniew. - Usłyszałem też, że to już nie ta poczta, co kiedyś, tylko bardziej bank pocztowy. Zresztą, zmienione logo, brak trąbki sugeruje zmiany.

Pana Zbigniew niepokoi to, co dzieje się z pocztą w Toruniu. Słyszał, że w siedzibie urzędu przy Rynku Staromiejskim ma być w przyszłości hotel. Czy to prawda?<!** reklama>

U góry pustostan

W Urzędzie Pocztowym nr 1 przy Rynku Staromiejskim w Toruniu na parterze jest część tzw. usługowa. Pozostałe piętra to prawie pustostan. Tylko w niewielkim stopniu pomieszczenia wykorzystane są wciąż przez administrację. Gdzie podziała się reszta pracowników?

- Administracja została półtora roku temu zmniejszona i wyprowadzona poza Toruń - mówi Janusz Szabowski, szef toruńskiej Solidarności Pracowników Poczty Polskiej, wiceprzewodniczący komisji międzyzakładowej Solidarności PPP. - Sytuacja w firmie jest pogmatwana. Proces degradacji Torunia trwa. Dwa razy do szefostwa zwracaliśmy się z pytaniem, co z nieruchomością przy Rynku Staromiejskim. Ma ona przecież ogromną wartość. Nie dostaliśmy odpowiedzi. Zdajemy sobie sprawę, że firma będzie chciała budynek wynająć albo pójdzie on pod młotek. Prosta kalkulacja ekonomiczna za tym przemawia.

Urząd pocztowy w Toruniu przy Rynku Staromiejskim został wybudowany w XIX w. przez Niemców. I główną siedzibą toruńskiej poczty był przez te wszystkie lata. Nieruchomość, jako jedyna w Toruniu należy w całości (łącznie z zapleczem na Piekarach) do Poczty Polskiej, a więc jest własnością skarbu państwa. Pozostałe lokale, w których mieszczą się toruńskie urzędy pocztowe, są wynajmowane.

Informacji brak

- Mimo że mamy prawo wiedzieć, nie dostaliśmy żadnych informacji w sprawie przyszłości budynku Urzędu Pocztowego nr 1. Nam jako związkowi zawodowemu zależy przede wszystkim, żeby firma nie zginęła, pozostała polska, ludzie mieli pracę - podkreśla Janusz Szabowski. - A jeśli miałoby dojść do zbycia tak wartościowego budynku, to na co zarząd zamierza przeznaczyć pieniądze? Może na pensje szeregowych pracowników, bo te ostatnio spadły...

Wiktor Krawiec, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami toruńskiego magistratu zaznacza, że trudno mu się na temat budynku poczty wypowiadać.

- Nic na ten temat nie wiem. Fakt, że pusto się tam robi - przyznaje.

Pytania w sprawie m.in. budynku wysłaliśmy do rzecznika Poczty Polskiej w czwartek rano. Niestety, mimo telefonicznych zapewnień, odpowiedzi nie doczekaliśmy się.

Do tematu wrócimy.


St**oi na Rynku już prawie 130 lat**

Budynek Urzędu Pocztowego nr 1 przy Rynku Staromiejskim 15 w Toruniu został wzniesiony pod koniec XIX wieku, w stylu neogotyckim, według projektu berlińskiego architekta prof. Johannesa Otzena.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska