Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Co Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała na...

Co Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała na jubileuszowy sezon?

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

O planach TOS mówi jej dyrektor Marek Czekała. Z prawej szef artystyczny Mariusz Smolij, z lewej dyrygent rezydent Radosław Droń.
1/4
przejdź do galerii

O planach TOS mówi jej dyrektor Marek Czekała. Z prawej szef artystyczny Mariusz Smolij, z lewej dyrygent rezydent Radosław Droń. ©Grzegorz Olkowski

W rozpoczynającym się sezonie artystycznym toruńscy symfonicy zapraszają na kolejną odsłonę festiwalu „Siły Natury”. Tym razem bohaterem będzie żywioł ognia. Na festiwal złożą się dwa koncerty symfoniczne, dwa kameralne i dwa zaadresowane do dzieci.
Zabrzmią m.in. „Ognisty ptak” Strawińskiego, „Muzyka sztucznych ogni” Haendla i „Krzesany” Kilara. Europejską premierę będzie miał utwór znanego chińskiego kompozytora C. Xu „Phoenix”, w oryginale napisany na tradycyjny instrument chiński przypominający cymbały z towarzyszeniem orkiestry. Torunia-nie usłyszą tę kompozycję w wersji na marimbę z orkiestrą.

Czytaj: Czy Żywe Muzeum Piernika szkodzi wizerunkowi miasta?Pierwszy koncert „ognistego” festiwalu odbędzie się 12 października. Niestety, nie ma już biletów na drugi festiwalowy koncert, 17 października, na który złożą się muzyka i taniec flamenco. Płomienną muzykę będzie można usłyszeć jeszcze 19, 20 i 21 października.

Od „Halki” do BreakoutuA już w najbliższy piątek TOS zaprasza na inaugurację swojego jubileuszowego, 40. sezonu. Ponieważ to jednocześnie rok 100. rocznicy odzyskania niepodległości po zaborach, zabrzmi muzyka polska: uwertura do opery „Halka” Stanisława Moniuszki i Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego (z Marianem Sobulą jako solistą). W programie jest też słynna V Symfonia Ludwiga van Beethovena, który, jak mówi dyrygent koncertu i szef artystyczny TOS Mariusz Smolij, jest dla muzyki tym, kim dla dramatu Szekspir, niewyczerpanym źródłem inspiracji i punktem odniesienia.

Obejrzyj także: Spod Ekranu "Bez litości"


Poza tym w sezonie czekają słuchaczy m.in. koncerty z przebojami zespołu Breakout w wersji symfonicznej, operetkowe melodie w karnawale, koncerty na 11 listopada i Boże Narodzenie. Zwieńczeniem będzie gala z IX Symfonią Beethovena w programie.

Orkiestra wzbogaci się o nowe instrumenty dęte, a jej szeregi zasili czworo muzyków (grają na wiolonczeli, kontrabasie, harfie, perkusji). Kapelmistrzom prowadzącym koncerty asystować będzie dyrygent rezydent Radosław Droń, niedawny absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Marka Pijarowskiego.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo