Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z zielonym otoczeniem starówki?

Szymon Spandowski
Szpaleru stojących na dwumetrowych kolumnach popiersi Żołnierzy wyklętych raczej w tym miejscu nie zobaczymy
Szpaleru stojących na dwumetrowych kolumnach popiersi Żołnierzy wyklętych raczej w tym miejscu nie zobaczymy Grzegorz Olkowski
Żołnierze wyklęci raczej nie pojawi się przed przed budynkiem magistratu w otoczeniu alei Solidarności. Pomysł wzbudził kontrowersje, poza tym miasto tnie wydatki.

W lutym tego roku władze Torunia rozpoczęły starania o unijne wsparcie dwóch projektów na zagospodarowanie otoczenia sali na Jordankach oraz Muzeum Etnograficznego. Obie koncepcje zostały wcześniej przekonsultowane społecznie. Zazielenienie betonowego cudu Polski miało kosztować prawie siedem, a zagospodarowanie skwerów przy muzeum, ponad pięć milionów złotych.

Wysokie noty
Ostatecznie jednak oba zadania wylądowały w jednym. We wrześniu, nie czekając na rozstrzygnięcie wcześniejszego konkursu, władze miasta wystartowały z kolejnym przedsięwzięciem, obejmującym zarówno zagospodarowanie skweru przy muzeum, jak i otoczenia sali na Jordankach. „Zielona Brama Gotyckiej Starówki”, bo tak to zadanie nazwano, została wyceniona na 4,5 miliona złotych, z czego 85 procent miała dołożyć Unia.

Czytaj też: Anna Seniuk na Festiwalu Książki w Toruniu

Urzędnicy zastrzegli jednak, że jeżeli uda się zdobyć dofinansowanie w pierwszym konkursie, to miasto się z drugiego wycofa. Projekt dotyczący zieleni przy Muzeum Etnograficznym otrzymał dość wysokie noty w rankingach i miał spore szanse. Nieco gorzej prezentowała się wizja zazielenienia Jordanek. Na liście rankingowej jaką we wrześniu ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, projekt ten zajął siódme miejsce od końca. Co się z nimi ostatecznie stało?

- Projekt „Zagospodarowanie terenów zieleni w otoczeniu Muzeum Etnograficznego w Toruniu” dostał negatywną decyzję w konkursie - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta miasta. - Natomiast projekt „Zagospodarowanie terenów zieleni parkowej Jordanek w Toruniu” otrzymał niską kwotę dofinansowania 700 tysięcy złotych, podczas gdy zakres prac wynosi ponad 5 mln złotych.

Obowiązujący kierunek zagospodarowania gruntów po obu stronach alei Solidarności będzie więc prowadził przez „Zieloną Bramę”. W grudniu magistrat ma zamiar wystąpić o unijne środki na realizację tego zadania.

Kilka niespodzianek
Przy planowaniu „Zielonej Bramy” architekci mają wziąć pod uwagę propozycje zgłoszone podczas konsultacji obu wcześniejszych projektów. Raczej nie powinni sobie przy tym zaprzątać głowy szpalerem złożonym z ustawionych na dwumetrowych kolumnach popiersi żołnierzy wyklętych. Taki pomysł padł podczas konsultacji, szpaler miał, zdaniem autora tej idei, stanąć wzdłuż głównej alei skweru przy Muzeum Etnograficznym. Idea ta nie przypadła do gustu urzędnikom, nie spodobała się również internautom, którzy wypowiedzieli się na ten temat na forum dyskusyjnym „Nowości”.

Szpaler wyklętych nie powinien się więc pojawić, chociaż w tej chwili trudno to stwierdzić z całą pewnością. Podczas przygotowań do zagospodarowania otoczenia Jordanek i Muzeum Etnograficznego pojawiło się już przecież kilka niespodzianek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska