Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zobaczyli pod wodą na Pojezierzu Iławskim archeolodzy z toruńskiego uniwersytetu?

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Szkielety na budowie na Pl.Teatralnymarcheolodzy
Szkielety na budowie na Pl.Teatralnymarcheolodzy Jacek Smarz
Jeśli wyniki badań potwierdzą przypuszczenia naukowców, będzie można mówić o archeologicznej sensacji - ukrytej pod wodą neolitycznej osadzie sprzed kilku tysięcy lat.

Dopiero okaże się, jak cenne znalezisko skrywało dno jeziora Gil Wielki na Pojezierzu Iławskim w województwie warmińsko-mazurskim, eksplorowane przez zespół dr. hab. Andrzeja Pydyna, kierownika Zakładu Archeologii Podwodnej toruńskiego uniwersytetu.

Tego się nie spodziewali

W jednej z naturalnych płycizn tego akwenu i w dnie, na niewielkiej głębokości, od 1 metra do 2,5 metra toruńscy archeolodzy odkryli prawdopodobnie pradziejową osadę związaną z ludnością tzw. kultury ceramiki sznurowej, sprzed 3-2 tysięcy lat przed naszą erą, z okresu neolitu, ostatniej epoki kamienia.

- Nazwy społeczności pradziejowych biorą się od wyglądu wytwarzanej przez nie ceramiki. My odnaleźliśmy liczne fragmenty z bardzo charakterystycznym odciskiem sznura w górnej części naczyń - wyjaśnia dr hab. Andrzej Pydyn.

Znaleziska archeologiczne w polskich jeziorach, szczególnie w Warmińsko-Mazurskiem, nie są rzadkością. Najczęściej są to jednak pozostałości średniowieczne i nowożytne, i takich spodziewali się także toruńscy archeolodzy.

- Natrafialiśmy już na pojedyncze przedmioty z epoki kamienia, na przykład siekiery i narzędzia z poroża - jednak, jak podkreśla Andrzej Pydyn, nikt w Polsce do tej pory nie natrafił na osadę społeczności kultury ceramiki sznurowej, także dlatego, że nie pozostawiła ich po sobie zbyt wiele.

- Znaleźliśmy dużo materiału ceramicznego i kości zwierzęcych, świadczących o tym, że w tym miejscu ludność przebywała dłużej - dodaje kierownik Zakładu Archeologii Podwodnej UMK.

Z echosondą i georadarem

Najlepiej zachowane znaleziska udało się odkryć w zamulonym dnie jeziora.

- W środowisku beztlenowym osadów dennych, czyli mułu, proces erozji zachodzi wolniej - wyjaśnia kierownik badań.
Archeolodzy z UMK eksplorowali akwen w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Badali jezioro bezinwazyjnie, taki też był warunek. Dno eksplorowano skanerami - echosondą oraz sonarem bocznym, dzięki czemu udało się stworzyć dokładne głębokościowe mapy batymetryczne i zlokalizować miejsca o potencjale archeologicznym. Georadar natomiast pozwolił zaobserwować anomalie znajdujące się pod powierzchnią dna.

Zebrany materiał trzeba teraz skatalogować i opracować, a potem wybrane zabytki przekazać do badań fizykochemicznych. Dzięki popularnej metodzie analizy 14C uda się określić, z jakich okresów pochodzą izotopy węgla zawartego w znaleziskach, a więc rozwiązać zagadkę mieszkańców terenów Pojezierza Iławskiego.

Oni mieszkali nad jeziorem

Niewiele wiemy na temat ludności tzw. kultury ceramiki sznurowej.

Znamy ją głównie z badań pochówków grobowych oraz niewielkich osad czasowych.

Według niektórych źródeł, żyła z pasterstwa, wypasu dużych stad bydła i owiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska