Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, by nie zadusił nas smog? Radni przyjęli specjalne uchwały

Tomasz Wersocki
Radni sejmiku podczas sesji przyjęli zmiany m.in. w budżecie województwa oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2017-2038
Radni sejmiku podczas sesji przyjęli zmiany m.in. w budżecie województwa oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2017-2038 Sławomir Kowalski
Uchwały dotyczące programu ochrony powietrza w regionie kujawsko-pomorski zdominowały 37. sesję sejmiku województwa. Radni przyjęli je m.in. dla Torunia, Bydgoszczy oraz Włocławka.

- Problem smogu jest niezwykle poważny dla całego województwa. Pojawia się on najczęściej w okresie bezwietrznym. W ubiegłym roku w Toruniu i w Bydgoszczy mieliśmy do czynienia z dwoma dniami, gdzie poziom pyłu był zdecydowanie przekroczony - mówił Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa.

Zobacz także: Wśród gwiazd podróżnictwa. Za nami targi World Travel Show

Brak środków

Niestety, nadal głównym problemem przy rozwiązaniu kwestii smogu w miastach regionu jest brak pieniędzy przeznaczanych na walkę z tym zanieczyszczeniem.

- Trzeba rozważyć przede wszystkim możliwości Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, jak i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, które powinny przeznaczyć jakieś środki na wsparcie konkretnych projektów. Podjęcie samej uchwały przez sejmik województwa nic nie zmieni - podkreślał Ryszard Bober.

Zobacz także: 27-letni Damian N. przed sądem za podawanie córce kokainy i ekstazy

W ostatnim okresie w Kujawsko-Pomorskiem zanieczyszczenie powietrza nie zwiększało się, ale jak zaznaczył marszałek Piotr Całbecki „nadal pozostaje na niezadowalającym poziomie”.

- Szczególnie ma to miejsce w dużych aglomeracjach. Chcielibyśmy w przyszłym roku wspólnie z samorząda-mi gminnymi porozmawiać o wprowadzeniu programu realnej likwidacji niskiej emisji. Na takiej samej zasadzie, jak rozwiązano tę kwestię w Krakowie - mówił Piotr Całbecki.

Nowe programy

- Przyjęcie uchwał podczas tej sesji jest dopiero pierwszym etapem, który daje możliwość postawienia podstawowych pytań: co należy zrobić i ile to będzie kosztować?, aby w przy-szłości zmniejszyć ilość zanieczyszczeń - mówił Adam Ba-naszak, wiceprzewodniczący sejmiku województwa.

Zobacz także: Wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Jego zdaniem, kolejne kroki to wzmacnianie programu wymiany najbardziej trujących pieców oraz zakup niskoemisyjnego taboru samochodowego w miastach.

- Program KAFKA niedawno wygasł, ale za moment pojawią się nowe strategie w zakresie ograniczania niskiej emisji. Duży nacisk położono w nich właśnie na wymianę pieców - tłumaczył.

Radni w trakcie sesji zapoznali się także z informacją na temat realizacji zadań oświatowych w ubiegłym roku szkolnym. Sejmik rozpatrzył także projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów ustalania kwot środków z Funduszu Pracy. Ponadto przegłosowano projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej w regionie kujawsko-pomorskim oraz projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu województwa w 2017 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska