Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy natrafimy na gniazdo os?

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
To gniazdo os nasz fotoreporter wypatrzył na jednym z budynków przy ul. Batorego
To gniazdo os nasz fotoreporter wypatrzył na jednym z budynków przy ul. Batorego Sławomir Kowalski
Ekopatrole Straży Miejskiej zajmą się psem czy kotem, a nawet nietoperzem. Mają też wszystko, co trzeba, aby spacyfikować owady.

[break]
- Nie wiem już, co mam robić. Boję się o bezpieczeństwo dzieci - przyznaje jedna z mieszkanek osiedla Świętopełka w Toruniu.
Kobieta tłumaczy, że w dostępnym dla ludzi miejscu (celowo nie podajemy dokładnej lokalizacji) zagnieździły się osy. Zadzwoniła do ekopatrolu Straży Miejskiej, by to zgłosić, w nadziei, że strażnicy zajmą się tą sprawą. Niestety, podano jej tylko namiary na pszczelarza. Pszczelarz stwierdził, że on może zlikwidować gniazdo, ale trzeba mu zapłacić 100 zł.
Nasza Czytelniczka zadzwoniła jeszcze raz do Straży Miejskiej. Usłyszała, że ma kupić jakiś preparat we własnym zakresie. Gniazdo os, które znajduje się w kociej budce ze styropianu, zauważyła w połowie lipca. - Jak ktoś przypadkowy gniazdo ruszy, może dojść do nieszczęścia - obawia się nasza rozmówczyni. - Nie mam pojęcia, kto mógłby mi pomóc. Tutaj nieopodal mnóstwo dzieci się bawi. Wiem, że strażnicy pomagają kotom. Myślałam, że w tym przypadku też zadziałają.
Zbulwersowana sytuacją jest Ewa Włodkowska, prezes Toruńskiego Towarzystwa Ochrony Praw Zwierząt.
- Istnieje zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Tam są piaskownice, dzieci. Niech któreś będzie uczulone. Nie można tego gniazda tak zostawiać. Kobieta zgłosiła problem i nie powinno ją już nic więcej interesować. To musi być załatwione. Należy likwidację przeprowadzić na koszt miasta albo spółdzielni mieszkaniowej. Trzeba zabrać stamtąd tę budkę. I to jak najszybciej. Muszą to jednak zrobić profesjonaliści, a nie amatorzy. Ludzie zgłaszający taki sygnał nie mogą być z nim zostawieni sami sobie.
Ekopatrole strażników miejskich działają w Toruniu od półtora roku. Okazuje się, że są bardzo potrzebne. Ostatnio udało im się m.in. pomóc bezpańskiemu psu błąkającemu się po Parku Tysiąclecia czy nietoperzowi znalezionemu na Rynku Staromiejskim. Strażnicy ekopatrolu są dodatkowo przeszkoleni pod kątem udzielania wszechstronnie pojętej pomocy zwierzętom. Można zgłaszać pod numer dyżurny Straży Miejskiej (tel. 986) wszelkie sygnały, gdy zwierzęciu dzieje się krzywda lub on sam stanowi zagrożenie, czyli zarówno przypadek uwięzionego psa, jak i groźnie wyglądającego gniazda os.
Komendant Straży Miejskiej w Toruniu Mirosław Bartulewicz zapewnia, że ekopatrol ma od niedawna zarówno sprzęt, jak i potrzebne szkolenia i niezbędne szczepienia, by zajmować się także gniazdami os. Komendant obiecuje, że patrol natychmiast pojedzie we wskazane miejsce i zlikwiduje gniazdo. Gdy trzeba będzie - skorzysta z pomocy straży pożarnej.
A Ewa Włodkowska dodatkowo poleca uwadze strażników miejskich i wiejskich - psy. Podczas upałów ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Często uwięzione na łańcuchu, bez zadaszenia, z gorącą wodą w miskach. A obok pan na leżaku - popijający zimne piwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska