Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy po wypadku stan zdrowia nie pozwala pracować? [POGOTOWIE REPORTERSKIE]

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Na pytania Czytelników odpowiadała Bożena Maria Wankiewicz, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Toruniu
Na pytania Czytelników odpowiadała Bożena Maria Wankiewicz, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Toruniu Jacek Smarz
ZUS przyznaje z urzędu emeryturę od dnia osiągnięcia przez rencistę wymaganego wieku. Oznacza to, że nie ma potrzeby składania żadnych wniosków. Emerytura nie może być niższa niż dotychczas pobierana renta z tytułu niezdolności do pracy.

[break]
Czytelnicy „Nowości” pytają między innymi o możliwość składania wniosków o wypłaty z programu Rodzina 500+ za pośrednictwem ZUS oraz o świadczenia emerytalne i rentowe. O odpowiedzi poprosiliśmy Bożenę Marię Wankiewicz, rzecznika prasowego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu.

Przez internet lub pocztą

- Czy muszę mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, aby złożyć wniosek Rodzina 500+ przez PUE? Gdzie jeszcze mogę złożyć ten wniosek - pyta jedna z Czytelniczek.

- Po to, aby móc skorzystać z możliwości wysłania wniosku elektronicznego przez portal PUE ZUS trzeba posiadać konto na PUE. Jego założenie jest proste i nie zabiera wiele czasu. Wniosek elektroniczny Rodzina 500+ można także złożyć: za pośrednictwem ePUAP, w serwisie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Empatia, w serwisach bankowości internetowej wybranych banków w Polsce. Wniosek Rodzina 500+ można również złożyć pocztą lub bezpośrednio w urzędach wskazanych w gminie lub mieście, czyli w urzędach gminy, miasta albo ośrodkach pomocy społecznej - wyjaśnia Bożena Maria Wankiewicz.

Kiedy na emeryturę?

- Od lata jestem na rencie. W czerwcu tego roku osiągnę wiek emerytalny. Kiedy mam złożyć wniosek o emeryturę - pyta mieszkaniec Torunia.

- Zgodnie z ustawą emerytalną, emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do tej emerytury oraz podlega ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. ZUS przyznaje z urzędu emeryturę od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. Oznacza to, że nie ma potrzeby składania żadnych wniosków. Przyznana z urzędu emerytura nie może być niższa niż dotychczas pobierana renta z tytułu niezdolności do pracy - odpowiada rzecznik prasowy toruńskiego ZUS.

Każdy dodatkowo przepracowany okres, za który opłacono składki, wpływa na wysokość emerytury. - Bożena Maria Wankiewicz, ZUS

Kolejny z naszych Czytelników w lutym skończył 66 lat, ma 49 lat stażu pracy i nadal pracuje. Pyta, czy korzystniej byłoby dla niego przejść na emeryturę jeszcze w tym roku, czy lepiej pracować do 2017 roku.

- Każdy dodatkowo przepracowany okres, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenie emerytalne, ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury - podkreśla Bożena Maria Wankiewicz.

Renta dla studentki

- Skończyłam szkołę średnią, ale nie dostałam się na studia. Do końca sierpnia pobierałam rentę rodzinną po tacie. Teraz ubiegam się o przyjęcie na studia zaoczne. Jednocześnie pracuję. Czy mogę znów pobierać rentę rodzinną - pyta pani Katarzyna.

- Prawo do renty rodzinnej przysługuje między innymi dzieciom osoby zmarłej. Jeżeli przekroczyły one 16. rok życia. Wtedy renta należy im się do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat życia. Pod pojęciem „nauki w szkole” należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym. Prawo do renty rodzinnej Czytelniczka nabędzie po złożeniu wniosku o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem potwierdzającym kontynuowanie nauki. Natomiast z racji osiągania przychodu prawo do omawianego świadczenia może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu - w zależności od wysokości osiąganego przychodu - odpowiada nasz ekspert.

Decyduje orzecznik

- W ubiegłym roku miałem wypadek samochodowy. Mimo rehabilitacji nie udało mi się powrócić do formy. Lekarz prowadzący twierdzi, że mój stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie jakiejkolwiek pracy. Do wypadku pracowałem nieprzerwanie przez 15 lat. Czy należy mi się renta - pyta 34-latek.

- Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki: został uznany za niezdolnego do pracy; ma wymagany, stosowny do wieku okres składkowy i nieskładkowy (5 lat jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat); niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. O niezdolności do pracy orzeka lekarz orzecznik ZUS. Ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy następuje na podstawie wniosku ubezpieczonego. Jak wynika z opisu, Czytelnik spełnia drugi i trzeci warunek. Po złożeniu wniosku Czytelnik otrzyma wezwanie na badanie, które przeprowadzi lekarz orzecznik. Po badaniu i analizie dokumentacji medycznej, orzeknie on o niezdolności do pracy. Będzie to podstawa do wydania decyzji w sprawie przyznania świadczenia - wyjaśnia Bożena Maria Wankiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska