Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z wypranym, pogryzionym przez psa, nadpalonym, zniszczonym banknotem? Na takich zasadach wymienimy go w banku. Sprawdź!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Banki zobowiązane są bezpłatnie  wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. zachowało się w jednym kawałku
Banki zobowiązane są bezpłatnie wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. zachowało się w jednym kawałku Sławomir Bromboszcz
Każdy z nas na pewno trzymał w ręku naderwany lub sklejony taśmą banknot. Nieraz uda się nim zapłacić w sklepie, a innym razem nie, bo sprzedawca ma prawo odmówić jego przyjęcia. My też powinniśmy lepiej przyglądać się wydawanej reszcie, a jak już zdarzy się wziąć trefny pieniądz, możemy iść z nim do banku.

- Mam małego psa. Zostawiłem otwarty portfel na ławie, a psiak, podczas chwili mojej nieuwagi, ściągnął go na dywan i wyszarpał z niego pieniądze. Pogryzł 100 i 50 złotych, a pięćdziesiątka jest w fatalnym stanie. Żeby to było 10 zł, ale 150 to mi szkoda! Czy mogę gdzieś zanieść uszkodzone banknoty, żeby je wymienili na nowe? - pyta pan Jakub z Bydgoszczy.

Polecamy także: Polski banknot NBP o nominale 19 złotych. Jest już w obiegu [zdjęcia]

Pewnie większości z nas zdarzyło się trzymać w ręku naderwany lub sklejony taśmą banknot lub również przypadkowo wyprany razem z odzieżą, albo - takie sytuacje wciąż mają miejsce - nadpalony w piecu.

Wymiana zniszczonego banknotu. Wtedy to jest bezpłatne

W przypadku, gdy uszkodzenie jest niewielkie wydajemy takie pieniądze, np. w sklepie. Jednak sklep może odmówić nam ich przyjęcia zniszczonych monet czy banknotów, choć w innym nam je wydano. Oczywiście, my także mamy prawo ich nie wziąć.

Czy ze zniszczonym banknotem możemy cokolwiek zrobić?

Szczegółowe zasady wymiany zniszczonych lub zużytych pieniędzy określa zarządzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego nr 31/2013 r. TUTAJ ZNAJDZIECIE TO ZARZĄDZENIE

I tak wymianie podlegają: banknoty: postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób, w tym również wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku.

W przypadku monet wymienimy pieniądze oraz ich elementy (rdzeń i pierścień), które mają uszkodzenia typu mechanicznego, wytarte, o zmienionej barwie, skorodowane, w tym również zniszczone wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, rysunku lub innego znaku. Zobaczcie przykłady uszkodzonych monet

Nie można się domagać wymiany zniszczonej monety na nową, jeśli uszkodzenie powstało przy wykorzystaniu urządzeń przemysłowych, stosowanych do deformowania monet przez ich pofalowanie, pocięcie, zdeformowanie kształtu lub zatarcie wizerunku monety.

Banki zobowiązane są bezpłatnie wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału. Banknot, który zachował jej od 45 do 75 proc. zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Gdy natomiast ma ponad 75 proc. powierzchni, a także przerwany bądź poplamiony, uda się oddać za jego pełną wartość nominalną.

Wtedy wymiana uszkodzonego banknotu wyłącznie w NBP

Natomiast znaki pieniężne (banknoty lub monety) uszkodzone w wyniku badań wykonanych przez organy ścigania lub działania zabezpieczeń zainstalowanych w urządzeniach do transportu pieniędzy, przyjmowane są wyłącznie w oddziałach okręgowych NBP. W tym ostatnim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości 0,3 zł za każdy wymieniany znak pieniężny. Nie jest pobierana od osób, których pieniądze zostały zniszczone w wyniku przestępstwa czy choćby jego usiłowania.

Polecamy także: 20 złotych z Bitwą Warszawską 1920. Taki banknot kolekcjonerski można kupić w NBP [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zrobić z wypranym, pogryzionym przez psa, nadpalonym, zniszczonym banknotem? Na takich zasadach wymienimy go w banku. Sprawdź! - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska