Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobiła Hanka Bielska?

Redakcja
Międzynarodowy Dzień Teatru świętowany jest tu w ściśle określony sposób - już od jedenastu lat pod koniec marca, po uroczystej premierze, dyrekcja teatru nagradza statuetkami Wilamów.

Międzynarodowy Dzień Teatru świętowany jest tu w ściśle określony sposób - już od jedenastu lat pod koniec marca, po uroczystej premierze, dyrekcja teatru nagradza statuetkami Wilamów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 169001" sub="Mirosława Sobik i Tomasz Mycan / Fot. Jacek Smarz">Otrzymują je firmy, szkoły i osoby prywatne, które szczególnie wspierają działalność toruńskiej sceny.

Galę rozdania tegorocznych Wilamów zaplanowano na sobotę. Poprowadzą ją Matylda Podfilipska i Michał Marek Ubysz.

Wilamy po raz pierwszy wręczono w 2001 roku w trzech kategoriach: edukacja teatralna, przyjaciel teatru i mecenas teatru. W 2002 roku wprowadzono czwartą kategorię: najpopularniejsza aktorka lub aktor Teatru im. Wilama Horzycy. W tej kategorii nagrodę przyznaje publiczność, która wybiera swojego faworyta. Na początku każdego sezonu w foyer teatru ustawiana jest urna, do której widzowie mogą wrzucać kupony z imieniem i nazwiskiem swojego ulubieńca. Przed rokiem tytuł przypadł Sławomirowi Maciejewskiemu.

W latach 2001-2010 wręczono łącznie 44 statuetki Wilama, w tym 5 statuetek Wielkiego Wilama, którym co trzy lata nagradzane są osoby szczególnie hojnie wspierające toruńską scenę. Dlaczego to jest takie ważne? Silna grupa sponsorów i darczyńców to podstawa, aby teatr mógł dawać premiery, organizować akcje charytatywne i przeprowadzać remonty. Bez sponsorów nie można sobie również wyobrazić organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”.

<!** reklama>W sobotę po gali rozdania nagród publiczność obejrzy premierowe „Gody życia”. Spektakl według dramatu Stanisława Przybyszewskiego wyreżyserowała Iwona Kempa. „Gody życia” należą do mniej znanych sztuk. Niewielu z pewnością wie, że ich autor, przedstawiciel polskiego dekadentyzmu i młodopolskiej bohemy, urodził się w naszym regionie - w Łojewie pod Inowrocławiem. Do gimnazjum uczęszczał w Toruniu. Jego postać obrosła legendą. W życiu osobistym wielokrotnie łamał obyczajowe tabu, rozbijając cudze związki i angażując się w liczne romanse.

„Gody życia” opowiadają historię Hanki Bielskiej. To młoda mężatka, która decyduje się opuścić męża i córkę, aby związać się z innym mężczyzną. Sztuka powstała na początku XX wieku, kiedy to według praw społecznych porzucając rodzinę traciło się prawo do dziecka. Hanka decyduje się na ten krok. Po pewnym czasie tęsknota za dzieckiem i poczucie winy niszczą jej życie z nowym wybrankiem. Fabuła sztuki jest pretekstem do analizy duchowego stanu bohaterów, walki ze społecznymi schematami i wewnętrznymi demonami.

W roli Hanki Bielskiej zobaczymy Mirosławę Sobik. Na scenie partnerować jej będą: Małgorzata Abramowicz, Karina Krzywicka, Ewa Pietras, Anna Romanowicz-Kozanecka, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Sławomir Maciejewski, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski oraz gościnnie Aleksandra Bednarz. Po niedzielnym spektaklu na I piętrze foyer Teatru Horzycy odbędzie się spotkanie z Iwoną Kempą i aktorami.

Dla czytelników

  • Mamy 3 podwójne zaproszenia na spektakl „Gody życia” w niedzielę 27 marca o godz. 19.

  • Trafią do tych, którzy dziś o godz. 12 jako pierwsi pod adresem: [email protected] prześlą tytuł co najmniej dwóch spektakli, w których wystąpiła Mirosława Sobik.

  •  W mailu należy podać też swoje imię i nazwisko.

  • Zwycięzców poinformujemy o wygranej drogą mailową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska