Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COACHING - Lider noworocznie

Marzena Cholerzyńska
Wiele osób od stycznia chce wprowadzać zmiany w swoim życiu. Chcieć, a robić to dwie różne sprawy. Czym innym jest wyobrażenie pożądanego stanu, a czym innym wprowadzenie go w życie.

Pierwszy etap, marzenia, jest przyjemny. Schody zaczynają się chwilę później, kiedy trzeba działać. Noworoczne plany często więc spalają na panewce. Spektakularne zrzucanie kilogramów nie nadchodzi, nie ma regularnych wizyt na siłowni, nałogi dalej są koszmarem. Nic nie dzieje się z samej cudowności nastania nowego roku.

Inna motywacja

A co gdyby postanowienia noworoczne dotyczyły sfery zawodowej? Wtedy motywacja jest inna, bo efekty sukcesu wpływają na więcej osób. Oprócz osobistej satysfakcji, mamy zadowolenie z biznesu. Spójrzmy na takie postanowienie - stać się prawdziwym liderem, zamiast przeciętnym menedżerem. Brzmi kusząco? Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności trzeba ustalić fakty. Czym różni się prawdziwy przywódca od rzemieślnika? Najczęściej menedżerowie realizują procedury narzucone przez firmę. Zlecają zadania, kontrolują efekty, działają według schematu. Lider wychodzi o krok do przodu. Zależy mu na zaangażowaniu pracowników, więc włącza ich do współtworzenia wizji. Dba o ich rozwój, więc chce, żeby cały czas się doskonalili.

A ty jaką przestrzeń do pracy stwarzasz dla siebie i ludzi, z którymi ją dzielisz? Jak zbadać to, jakim szefem jesteś? Najlepszymi wskaźnikami są rozmowa z podwładnymi i obserwacja. Poznaj opinie o sobie. Dobry lider jest obdarzany szacunkiem i zaufaniem. Jego zespół jest zgrany i cieszy się ze wspólnych osiągnięć. Dzięki temu, że szef potrafi stworzyć prawdziwą więź emocjonalną z pracownikami, mają oni chęć do podejmowania wysiłków na rzecz wspólnego celu. Nikogo nie trzeba ciągnąć za uszy i straszyć zwolnieniami. Niestety, w swojej praktyce coachingowej często słyszę o takich sposobach. Nie istnieje problem motywacji. Postawa lidera powoduje, że zespół zachowuje się w pożądany sposób i realizuje cele. Prowadzi to do wysokiego poczucia własnej wartości. A poczucie własnej wartości przekłada się na wyniki.

Plan działania

Sama fachowość i autorytet formalny, to jednak za mało, żeby członkowie organizacji chcieli być podwładnymi. Po diagnozie czas na krok kolejny w realizacji postanowienia na 2016 rok. Plan działania. Co zrobić, żeby ludzie szli za nami jak w ogień? Badania pokazują, że najważniejsza jest wiarygodność. Ludzie podążają za kimś z własnego wyboru, kiedy wierzą w niego samego i wizję, którą przed nimi nakreślił. To, co głosi lider, jest tak samo wiarygodne, jak on sam. Skoncentrujmy się więc na tym, jak zadbać o wiarygodność.

Wiarygodność osobista opiera się na sześciu filarach: przekonaniu, charakterze, trosce o ludzi, odwadze, opanowaniu i umiejętnościach. Niezmiernie ważne jest, żeby być konsekwentnym w swoich działaniach. Realizuj małe cele, o których mówisz, aż dojdziesz do długofalowych. Bądź wizytówką tego, co głosisz. Dbaj o dobro zawodowe i osobiste swoich podwładnych. Twórz przyjazną atmosferę i zadbaj o poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj o zainteresowaniach innych, o tym, co najbardziej ich motywuje. Te kilka słów wypowiadane na rozpoczęcie dnia do kogoś, kto pracuje obok ciebie ma duże znaczenie. Tak samo jak zadawanie pytań i szczera chęć poznania odpowiedzi. Twórz zaufanie w zespole i dla jednostki. Jeżeli to możliwe, zredukuj ilość kontroli. Bądź gotowy do obrony własnych poglądów i do przyznania się do błędów. Naucz się panować nad emocjami w szczególności nad strachem i irytacją. Dbaj o swoje kompetencje twarde i miękkie. Ważna jest zarówno wiedza specjalistyczna, jak i umiejętności interpersonalne. Nie bądź Zosią Samosią. Pomyśl o następcach, którym możesz powierzyć część odpowiedzialności za wykonywane zadania. Twoim zadaniem jest pomagać, więc wcześniej naucz tego, co ma być zrobione. Usamodzielnianie podwładnych dobrze wpływa na obie strony. A co najważniejsze, pozwalaj na wymianę informacji. Słuchaj i ucz się. Ostateczne decyzję i tak podejmujesz ty. Nie pozbawiaj się więc możliwości zdobycia nowego punktu widzenia. Doradzaj i wspieraj, zamiast pouczać. Zastanów się, jakim liderem chcesz być w nowym roku. Czego nie możesz już robić tak, jak do tej pory? Na jakie nowe wyzwania jesteś gotowy?

*Marzena Cholerzyńska

coach, mówca motywacyjny, trener sprzedaży, autorka bloga  http://marzenacholerzynska.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: COACHING - Lider noworocznie - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska