MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz dłuższe kolejki na endoprotezopalstykę stawów w Kujawsko-Pomorskiem

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
Coraz dłuższe kolejki na endoprotezopalstykę stawów w regionie
Coraz dłuższe kolejki na endoprotezopalstykę stawów w regionie zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Na endoprotezopalstykę stawu biodrowego i kolanowego, pacjenci stabilni w Kujawsko -Pomorskiem zapisywani są już na 2029 rok. Na rezonans magnetyczny, muszą poczekać co najmniej – średnio 68 dni. Na tomografię komputerową – średnio 43 dni.

Coraz więcej chętnych...

W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, na endoprotezopalstykę stawu kolanowego dla pacjenta stabilnego – jak wynika z Informatora o Terminach Leczenia NFZ, stan na 29 kwietnia 2024 - pierwszy wolny termin przypada na 20 grudnia tego roku. Na endoprotezopalstykę stawu kolanowego – na 13 stycznia 2025. Według Agaty Kurkowskiej, dyrektorki placówki, kolejki te są najkrótsze w naszym województwie. - Zabiegi umawiamy na bieżąco, na najbliższy dostępny termin. A czas oczekiwania, wynika z możliwego do realizacji harmonogramu zabiegów w oddziale i z wielkości zapotrzebowania, na określone procedury - informuje.

Zobacz również: Po 48 godz. od ugryzienia przez zakażonego kleszcza, ryzyko boreliozy to prawie 100 proc.

W SP ZOZ 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy, pierwszy wolny termin dla pacjentów stabilnych, na endoprotezopalstykę stawu biodrowego - to 6 lutego 2025. Na endoprotezopalstykę stawu kolanowego – 21 października 2025. Z kolei w NZOZ „Nowy Szpital” spółka z o. o. Świeciu, pierwszy wolny termin, dla pacjenta stabilnego na endoprotezopalstykę stawu biodrowego, przypada na 29 kwietnia 2029. Natomiast endoprotezopalstykę stawu kolanowego – na 19 czerwca 2029. Pacjenci pilni przyjmowani są w tych placówkach na bieżąco.

To ogromne osiągnięcie medycyny

Sami medycy wskazują, że kolejki - zarówno do endoprotezopalstyki stawu biodrowego, jak i kolanowego - wydłużają się, choćby dlatego, że kilka lat temu zmieniły się wskazania i osoby, które do niedawna były leczone jedynie zachowawczo, teraz mogą z tych zabiegów korzystać. - Poza tym coraz bardziej rozpowszechnia się zwyrodnienie stawów, i to w coraz młodszym wieku a zabiegi te, uważane są za ogromne osiągnięcie medycyny i przynoszą pacjentowi duży komfort. Dzięki nim pozbywają się oni bólu stawów i zyskują lepszą ruchomość - podkreśla dr n. med. Krzysztof Radziszewski, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej w Bydgoszczy. I dodaje: - Generalnie ocena takiego zabiegu jest absolutnie pozytywna, natomiast musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ta endoprotezopalstyka jest działaniem na żywym organizmie i ostateczny jej efekt zależy od bardzo wielu czynników, w tym od umiejętności lekarza operatora jak i od reakcji organizmu pacjenta. Od tego, na ile on zechce przyjąć tę nową strukturę stawu – podkreśla lekarz. Według którego należy pamiętać i o tym, że po endoprotezopalstyce biodra czy kolana, pacjent nigdy nie wychodzi natychmiast i swobodnie na ulicę, tylko jeszcze co najmniej przez kilka miesięcy – poprzez rehabilitację – musi usprawniać swój ruch. Wskazuje się, że dłuższe kolejki chętnych na te zabiegi - na NFZ – wynikają i z tego, że np. cena operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego może wynieść - w zależności od placówki - 15 000 zł, a nawet 23 000 zł.

Na rezonans poczekamy dłużej

Na tomografię komputerową – pacjent stabilny – poczeka w regionie średnio 43 dni, natomiast pacjent pilny – 31 dni. Z kolei na rezonans magnetyczny, kolejno: średnio 68 i 31 dni. W przypadku tego badania, pacjent stabilny może zostać przyjęty – praktycznie na bieżąco – np. w Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim. Tu na rezonans magnetyczny przyjmuje się dziennie od 12 do 16 pacjentów, miesięcznie średnio 229. W Szpitalu Uniwersyteckim Nr 1 w Bydgoszczy, pierwszy wolny termin na to badanie przypada na 15 października, w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 w Bydgoszczy – na 20 listopada 2024.

Z kolei na tomografię komputerową, Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim przyjmuje dziennie od 21 do 22 osób. W miesiącu - średnio 180. Ilość pacjentów uzależnia od tego, czy badanie jest wykonywane z kontrastem czy bez niego. Najbliższy termin na tomograf w tej placówce, dla pacjenta stabilnego przypada na 7 maja. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu – na 10 czerwca, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii – na 19 czerwca, w SP ZOZ 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy – na 13 sierpnia, a w Centrum Onkologii w Bydgoszczy – 11 października 2024. Natomiast pacjenci pilni są przyjmowani na bieżąco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska