Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej pracy dla ludzi po sześćdziesiątce

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Agata Rutkowska
Przybywa bezrobotnych 60 plus. Na rynku pracy przegrywają rywalizację z młodymi.

- Nie zatrudniam w tym wieku, bo mi zaraz wejdą w okres ochronny - mówi przedsiębiorca z branży metalowej w Toruniu. Nie jest wyjątkiem.
[break]
Okres ochronny, to przewidziany kodeksem pracy czas 4 lat, w którym nie wolno zwolnić pracownika zbliżającego się do emerytury. W niejednej toruńskiej firmie kadrowa usłyszała już od szefa, że ma pilnie śledzić pracowników „dobijających do ochrony”. I w niejednej już pracownik np. miesiąc przed wejściem w okres ochronny odebrał wypowiedzenie z pracy. Niestety, nawet trzymiesięczny okres wypowiedzenia nie chroni wówczas przed bezrobociem. Liczy się data wręczenia wypowiedzenia.
I sto kursów nie pomoże?
W takiej sytuacji była pani Grażyna, której stanowisko pracy zlikwidowano miesiąc przed terminem rozpoczęcia ochrony. - Od tego czasu byłam już i na zasiłku dla bezrobotnych, i pracowałam na czarno jako niania, i uczyłam się na kursach księgowości komputerowej, i ABC biznesu - wylicza torunianka. - Ale nawet, gdy kobieta 55 plus ma sto kursów, to i tak przegrywa konkurencję o pracę z trzydziestolatką...
To, oczywiście, nie reguła, ale liczby dają do myślenia.
Pierwsze efekty reformy
Od stycznia 2013 roku, czyli od wejścia w życia nowych, podwyższonych progów wieku emerytalnego, systematycznie przybywa bezrobotnych w wieku 60 plus. Kiedyś w pośredniakach prawie w ogóle nie było takich osób, bo albo były już na emeryturze, albo pobierały świadczenia przedemerytalne.
W samym Toruniu rok 2013 zaczął się w Powiatowym Urzędzie Pracy z 231 osobami bezrobotnymi 60+, rok 2014 - z 386, a rok bieżący - już z 415. Udział tej grupy w ogóle bezrobotnych wzrósł tym samym z 2,6 do 5,6 procent.
Taki trend obserwowany jest w całym kraju. I, jak uprzedzają eksperci, to dopiero pierwsze efekty podwyższenia wieku emerytalnego i likwidacji wcześniejszych emerytur. Co prawda, wprowadzając zmiany państwo zapowiedziało parasol ochronny dla dojrzałych, ale - jak widać - jego efekty są średnie.
- Nie ma jakiegoś programu wyłącznie skierowanego do grupy 60 plus. Są natomiast nowe, ustawowe instrumenty wsparcia aktywizacji bezrobotnych 50 plus - zaznacza Paweł Przyjemski, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP dla powiatu toruńskiego.
Jakie? To np. dofinansowanie z Funduszu Pracy wynagrodzenia bezrobotnego. Jego nowy szef może otrzymać do 50 proc. pensji (resztę płaci sam) na rok, jeśli zatrudni osobę w wieku 50-60 lat, albo na dwa lata, gdy bezrobotny będzie miał powyżej 60 lat. Warunek? Trzeba bezrobotnemu zagwarantować dalszą pracę, po okresie refundacji, przez - analogicznie - pół roku lub rok. Tłumu chętnych pracodawców w pośredniakach nie widać...
Co ważne, czas działa na niekorzyść dojrzałych bezrobotnych mocniej niż na młodych. Ci pierwsi, pozbawieni pracy na dwa-trzy lata, szybciej wypadają z tak zwanego obiegu, tracąc kontakt z nowinkami technologicznymi. Takie przynajmniej jest przekonanie wielu pracodawców.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska