Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej sądu w sieci. Można śledzić jak przebiega proces

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Paragrafy Portal orzeczeńSąd oktęgowy
Paragrafy Portal orzeczeńSąd oktęgowy Jacek Smarz
W toruńskim Sądzie Okręgowym funkcjonuje od niedawna nowatorski elektroniczny system komunikacji z interesantami. Niektóre informacje można uzyskać przez całą dobę.

System jest tak skonstruowany, że w jego obsługę nie muszą być zaangażowani pracownicy sądowych sekretariatów.
[break]
Odpowie syntezator mowy
Zajmuje się tym System Interaktywnej Obsługi Osoby Dzwoniącej (IVR). To coś na kształt telefonicznej centrali sądu, tyle że słuchawki nie podnosi już telefonistka. Dzwoniąc pod numer 56 610 56 00 łączymy się z automatyczną sekretarką. Zapyta ona w jakim celu się kontaktujemy i wskaże, który klawisz w naszym aparacie wybrać, aby załatwić sprawę.
Na przykład znając sygnaturę sprawy można dowiedzieć się, na jakim etapie jest postępowanie, kiedy wyznaczony jest najbliższy termin rozprawy, czy zapadł już wyrok. Informację taką przekaże syntezator mowy, oczywiście bez podawania danych osobowych. Poza tym w każdym momencie połączenia można wybrać zero i wtedy - w godzinach pracy sądu - telefon odbierze pracownik biura obsługi interesanta.
Sąd Okręgowy w Toruniu dołączył również niedawno do Internetowego Portalu Informacyjnego funkcjonującego, już od pewnego czasu. Dzięki niemu strony procesu mogą śledzić przez internet to, co dzieje się w ich sprawie. Przeglądać w sieci treść postanowień i orzeczeń, protokoły rozpraw, sprawdzać terminy, czyli praktycznie wszystko, co sąd zrobił w tym postępowaniu. Mało tego, przez internet można śledzić również na żywo przebieg rozprawy, ponieważ ma się dostęp do uzupełnianego na bieżąco protokołu.
Aby skorzystać z tych udogodnień pokrzywdzony w sprawie czy oskarżyciel posiłkowy musi jednak najpierw przyjść osobiście do sądu, gdzie po sprawdzeniu, czy rzeczywiście jest stroną danego procesu, otrzyma specjalny kod umożliwiający dostęp do tych danych.
Na razie z takich możliwości skorzystać mogą tylko ci, którzy mają sprawy w toruńskim Sądzie Okręgowym. Do końca roku do portalu informacyjnego dołączyć mają sądy rejonowe okręgu toruńskiego czyli z prawie całego dawnego obszaru województwa toruńskiego.
Portal orzeczeń
Aby mieć dostęp do kolejnego elektronicznego udogodnienia w toruńskim Sądzie Okręgowym nie trzeba się nigdzie rejestrować i mieć specjalnego kodu. Chodzi o portal orzeczeń, gdzie z czasem trafia większość wyroków i uzasadnień. Może tam zaglądać każdy, ponieważ z tych publikacji usuwane są wszystkie dane uczestników postępowań. Ponadto z założenia nie trafiają tam orzeczenia dotyczace gwałtów, rozwodów, lustracji, ubezwłasnowolnień, czy postępowań rentowych i kilku innych kategorii, mających bardziej prywatny charakter.
Toruński Sąd Okręgowy pomaga też w kontakcie ze sobą osobom mającym problemy ze słuchem. Mają oni możliwość połączenia wideokonferencyjnego z tłumaczem języka migowego, który pomoże porozumieć się z urzędnikiem sądowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska