Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cud techniki - dzieło Polaka, który pokochał daleki kraj

Mirosława Kruczkiewicz
Pomnik Ernesta Malinowskiego na przełęczy Ticlio w Peru 4818 m n. p. m.
Pomnik Ernesta Malinowskiego na przełęczy Ticlio w Peru 4818 m n. p. m. Elżbieta Dzikowska / Muzeum Okręgowe w Toruniu
Przez ponad sto lat do niego należał rekord. To on stworzył najwyżej do niedawna położoną linię kolejową świata. W Muzeum Podróżników będzie można oglądać wystawę o inż. Erneście Malinowskim, rodaku, z którego możemy być dumni.

Niedawno konstrukcję inż. Ernesta Malinowskiego zdetronizowała kolej tybetańska zbudowana w Chinach.

Urodzony na Wołyniu Ernest Malinowski, absolwent studiów technicznych w Paryżu, dokąd udał się po upadku powstania listopadowego, karierę zawodową rozpoczął we Francji. Jako 34-letni specjalista od budowy dróg i mostów przyjął rządową posadę w dalekim Peru. Kontrakt opiewał na sześć lat, ale dla Ernesta Malinowskiego andyjski kraj stał się drugą ojczyzną (zmarł w Limie w wieku 81 lat).

Nie tylko projektował i nadzorował tam budowy, kształcił kadry dla budownictwa, ale i brał udział w obronie Peru w czasie konfliktu peruwiańsko-hiszpańskiego. Największą sławę przyniosła mu kolej transandyjska. Tę przecinającą góry drogę żelazną zaprojektował, a potem nadzorował jej budowę. Najwyżej położony punkt trasy znajduje się na przełęczy Ticlio 4818 m n. p. m. Budowa pierwszego, głównego odcinka rozpoczęta w 1871 roku trwała 23 lata. Prace przy ówczesnych możliwościach technicznych były skrajnie trudne dla budowniczych, z którymi projektant często dzielił uciążliwości życia w górach. A gdy, wskutek kryzysu gospodarczego, pojawiła się groźba wstrzymania budowy, wykonująca ją firma i osobiście inż. Malinowski, dołożyli własne pieniądze.

O Erneście Malinowskim przypominają w Peru tablice pamiątkowe, rzeźby itp. Najbardziej spektakularny pomnik, autorstwa rzeźbiarza Gustawa Zemły, stanął 19 lat temu na przełęczy Ticlio. Inicjatorka budowy tego monumentu, dziennikarka i podróżniczka Elżbieta Dzikowska, przyjedzie do Torunia na otwarcie wystawy „Ernest Malinowski - konstruktor kolei w Andach Peruwiańskich”.

Polecamy: Tak się bawią w toruńskich klubach. Zobaczcie zdjęcia!

Wystawa otwarta zostanie w piątek 28 września o godz. 16 w Muzeum Podróżników im. T. Halika, oddziale Muzeum Okręgowego. Na wystawie pokazane zostaną archiwalne oraz współczesne zdjęcia, m.in. z kolekcji ambasadora Peru w Polsce Alberta Salasa Barahona, znaczki peruwiańskie, zabytki kultur prekolumbijskich i współczesne przedmioty codziennego użytku ludności zamieszkującej te rejony Andów.

W Muzeum Okręgowym czynne są też dwie inne nowe wystawy: wyrobów konwisarskich, czyli naczyń z cyny, z XVII-XIX w. (Ratusz Staromiejski) oraz wystawa „Helena i Otton Steinbornowie. Dobro Rzeczpospolitej najwyższym prawem” (Dom Eskenów).

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska