Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczysz na siłowni. Te błędy na pewno popełniasz! Zobacz, czego koniecznie powinieneś się wystrzegać!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Chcesz zadbać o znakomitą sylwetkę? Próbujesz zbudować masę mięśniową? Chcesz znakomicie prezentować się na plaży i wśród znajomych? To nie jest tak trudne, jak myślisz. Łatwo jednak o popełnienie błędów, które przeszkadzają w osiągnięciach na siłowni. O czym powinniśmy pamiętać podczas planowania ćwiczeń na siłowni? Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia?
Chcesz zadbać o znakomitą sylwetkę? Próbujesz zbudować masę mięśniową? Chcesz znakomicie prezentować się na plaży i wśród znajomych? To nie jest tak trudne, jak myślisz. Łatwo jednak o popełnienie błędów, które przeszkadzają w osiągnięciach na siłowni. O czym powinniśmy pamiętać podczas planowania ćwiczeń na siłowni? Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia? Pixabay
Chcesz zadbać o znakomitą sylwetkę? Próbujesz zbudować masę mięśniową? Chcesz znakomicie prezentować się na plaży i wśród znajomych? To nie jest tak trudne, jak myślisz. Łatwo jednak o popełnienie błędów, które przeszkadzają w osiągnięciach na siłowni. O czym powinniśmy pamiętać podczas planowania ćwiczeń na siłowni? Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia? Czego powinieneś unikać? Sprawdź, co powinieneś robić!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Rażące błędy na siłowni - dlaczego są takim problemem?

Z jednej strony możemy mieć przekonanie, że ćwiczenia i dojście do idealnej sylwetki to efekt wielu miesięcy prac. Z drugiej strony możemy spotkać osoby przekonane o tym, że wykonywanie ćwiczeń jest proste i nieskomplikowane. Te osoby często szybko rezygnują z treningów, jeśli nie widzą natychmiastowych efektów. Jeśli zaś pozostają w siłowni, niejednokrotnie nieprawidłowo korzystają z maszyn. Jakie więc błędy najczęściej popełniają trenujący?

1. Trening na maszynach

Wbrew pozorom rozpoczynanie treningu od maszyn na siłowni nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim może to wpłynąć na powstanie nieprawidłowych wzorców ruchowych. To może sprawić, że po regularnym stosowaniu maszyn na siłowni nie będziemy prawidłowo wykonywać ćwiczeń fundamentalnych, które są niezwykle ważne (o czym będzie później!). W przypadku maszyn zazwyczaj nie mamy też optymalnego toru ruchu, a nasze ciało ma nieprawidłowe ułożenie. To zaś ogranicza pracę mięśni stabilizujących. Oznacza to, że maszyny na siłowni powinny być wyłącznie dodatkiem do faktycznych ćwiczeń. Jeśli skupiasz się wyłącznie na tych maszynach, popełniasz błąd!

Polecamy

2. Brak odpowiedniej techniki

Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń jest przede wszystkim niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlaczego? W głównej mierze właśnie przez to możemy nabawić się kontuzji nawet wtedy, gdy nie obciążamy naszego organizmu. W praktyce bowiem błędne wykonywanie określonych ruchów poprzez częstotliwość przyczynia się do szybszego zużycia, a nawet uszkodzenia aparatu ruchu. Przy złej technice ćwiczeń nie wykorzystamy również pełnego potencjału płynącego z konkretnych ćwiczeń. Warto pamiętać o tym, że przy właściwej technice możemy również podnosić większe ciężary przy zachowaniu zdrowia i kondycji organizmu.

3. Pomijanie niektórych mięśni ciała

Niektórzy na siłowni nastawiają się wyłącznie na wytrenowanie określonych partii mięśni. Jest to błąd. Prawidłowe ćwiczenia wymagają kompleksowego podejścia do rozwoju sylwetki. Powinniśmy ćwiczyć nawet te grupy mięśni, których nie lubimy trenować. Kluczem od uzyskania proporcjonalnej i estetycznej sylwetki jest kompleksowe ćwiczenie całego ciała, najlepiej w mikrocyklach treningowych.

Polecamy

4. Niezdrowa rywalizacja na siłowni

Na siłowni jesteśmy po to, aby poprawić swoją kondycję. Próba współzawodnictwa z innymi, zwłaszcza kolegami mającymi większe doświadczenie w treningu na siłowni nie zakończy się dla nas dobrze. Próby naśladowania mogą zakończyć się np. uszkodzeniem ciała.

5. Brak strategii treningowej

Podstawą sukcesu jest pomysł i plan treningu. Dzięki strategii treningowej jesteśmy w stanie dostrzec cel, który planujemy osiągnąć. Warto podzielić trening na konkretne dni tygodnia, ćwicząc odpowiednie partie mięśni ciała. Jeśli nie mamy strategii ćwiczeń, szybko możemy porzucić regularność trenowania, a także zaprzestaniemy trzymania się np. diety. Błędem jest również postawienie na strategię, która nie może się udać. Przykładem może być próba jednoczesnego budowania masy mięśniowej i siły, a także dążenie do zgubienia tkanki tłuszczowej.

Polscy sportowcy zachęcają do ćwiczeń i przekonują, że również w domowym zaciszu z powodzeniem możemy zadbać o naszą kondycję. Coraz więcej mówi się o zestawach ćwiczeń, które może wykonać każdy z nas, a czas pandemii szczególnie to udowodnił. Jednak to sportowcy najwyraźniej zaczęli pokazywać, że ćwiczenia mogą być wykonane w niemalże każdych warunkach. Jak trenują sportowcy w Polsce?ZOBACZ W GALERII >>>>

Tak wygląda codzienny trening polskich sportowców! Te ćwicze...

6. Pomijanie fundamentalnych ćwiczeń

Niektóre ćwiczenia są podstawą dbania o ciało na siłowni. Bez nich nie osiągniemy sukcesu, a także nie wyćwiczymy odpowiednich części ciała. Podstawą treningu siłowego powinny być martwe ciągi, przysiady, pompki, wyciskanie, a także podciąganie. Co więcej, ten zestaw ćwiczeń jest niezbędny zarówno na redukcji, jak i na budowaniu masy lub siły. Ćwiczenia fundamentalne najlepiej angażują mięśnie i umożliwiają lepsze spalanie kcal.

7. Plany treningowe dla bardziej zaawansowanej grupy

Jest to powiązane z próbą współzawodniczenia. Jeśli jesteśmy początkującymi ćwiczącymi, nie powinniśmy decydować się na plany treningowe przeznaczone dla osób zaawansowanych. Jeśli nie opanujemy podstaw, nie damy rady wykonać trudniejszych treningów.

8. Nieodpowiednia dieta

Dieta to klucz do uzyskania odpowiedniej sylwetki. Jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o kaloryczność, a chcemy zrzucić zbędne kilogramy, ćwiczenia mogą okazać się bezowocne. Kaloryczna dieta jest również niezbędna, jeśli chcemy mieć energię na ćwiczenia przy budowaniu masy. Warto dopasować kaloryczność do tego, co chcemy osiągnąć.

Rosnąca popularność chodzenia na siłownię znajduje swoje odzwierciedlenie w spodziewanych efektach, jakie powinny przynosić treningi. Choć łatwiej przychodzi nam zrozumieć, że regularność jest tu kluczowa, niezwykle istotna jest również dieta kulturysty. Bilans kaloryczny oraz przyjmowanie makroskładników powinno być uzależnione od wielu czynników, w tym od celu, jaki pragniemy osiągnąć. Jak ułożyć dietę kulturystyczną, aby poprawić efekty treningów? Co robić, jeśli chcemy zbudować masę mięśniową, a jak postawić na tzw. rzeźbę?SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>

Dieta na siłownię. Jak poprawić efekty treningów? Dieta na m...

9. Brak progresji

Osiągnięcie celu treningowe jest bezpośrednio związane z osiąganiem kolejnych kroków. Dlatego też powinniśmy zaczynać od mniejszych ciężarów, które następnie będziemy sukcesywnie powiększać. Dotyczy to również ilości serii i powtórzeń serii. Jeśli zatrzymamy się na jednym ćwiczeniu, z czasem przestanie ono przynosić odpowiednie rezultaty. Jak tylko organizm zaadaptuje się do wysiłku, warto zwiększyć wyzwanie treningowe.

10. Codzienne trenowanie brzucha

Każda część naszego ciała potrzebuje nie tylko wysiłku, ale i czasu na odpoczynek. Jeśli zignorujemy ten niezwykle istotny fakt, możemy doprowadzić do przeciążenia. Jeśli mięśnie np. brzucha nie będą miały czasu na regenerację i nadbudowę włókien, mogą przestać rosnąć, a nawet mogą być uszkodzone. Dlatego też mięśnie te części ciała powinniśmy trenować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska