Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad i smog to zabójcy. Maski i czujniki rzeczywiście pomagają?

Katarzyna Paczewska
Radiolog Katarzyna Przybył angażuje się w walkę ze smogiem. Wie, jak ważna jest maska. Chodząc po mieście, zawsze ją ubiera
Radiolog Katarzyna Przybył angażuje się w walkę ze smogiem. Wie, jak ważna jest maska. Chodząc po mieście, zawsze ją ubiera Dariusz Śmigielski
Badania w laboratorium wykazały, że półmaska filtrująca przepuszcza szkodliwe pyły, a czujnik nie alarmuje, gdy ulatnia się tlenek węgla.

Czad i smog to cisi zabójcy, szczególnie groźni zimą. Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy półmaski filtrujące i czujniki czadu rzeczywiście chronią nas przed groźnymi substancjami.

Coraz więcej osób kupuje maski antysmogowe, aby chronić siebie i najbliższych przed zanieczyszczonym powietrzem.

Jestem jedną z osób, która ostatnio zaopatrzyła w takie maseczki swoje dzieci. Udało się je kupić dopiero w czwartej aptece w Bydgoszczy (po wcześniejszym zamówieniu). Sprzedawcy mówią o „modzie”, „większym zainteresowaniu” takimi produktami, ale też o tym, że klienci są bardziej świadomi tego, jak szkodliwe są związki chemiczne i pyły.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Niestety, nie jesteśmy w stanie sami ocenić, czy maski spełniają wymagania określone w przepisach i dobrze nas chronią. Zrobiła to więc inspekcja, która zbadała 10 modeli półmasek filtrujących do ochrony przed cząstkami, zwanych „maskami antysmo-gowymi”. Kontrola odbyła się #w trzecim kwartale 2017 r. Sprawdzono 12 przedsiębiorców.

Wyniki? W sumie trzy modele nie miały odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczały obecne w powietrzu szkodliwe pyły. A trzy inne półmaski zakwestionowano z powodu braków formalnych, np. w instrukcjach. Sprawy są w toku.

Jak chronić skórę przed wpływem smogu? Skin coach podpowiada.

Źródło:
TVN

Inspekcja sprawdziła też przedsiębiorców, m.in. z woj. kujawsko-pomorskiego, którzy mają w swojej ofercie detektory tlenku węgla. W sumie skontrolowano 104 modele, czyli ponad połowę dostępnych na polskim rynku. Zakwestionowano aż 41 modeli.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło oznakowania i instrukcji użytkowania. Brakowało w nich m.in. ważnych ostrzeżeń, np. że czujnik musi instalować #fachowiec. Jednak, co gorsza, z 21 modeli czujników, które przeszły badania w laboratoriach, w siedmiu alarm nie działał tak jak powinien - albo nie włączał się w ogóle, albo następowało to zbyt późno lub zbyt wcześnie.

Efekt? Pięć postępowań administracyjnych. UOKiK rozważa wszczęcie kolejnych czterech.

Wadliwe czujniki zostały wycofane ze sklepów. Informacje o dwóch detektorach, wobec których zakończyły się już postępowania, trafiły do bazy RAPEX, w której państwa Unii Europejskiej ostrzegają o niebezpiecznych produktach. Sprawdziliśmy: na liście znajduje się w sumie 12 różnych czujek.

Maski powinny okrywać nos, usta oraz brodę, dodatkowo mogą mieć zawór wdechowy i/lub wydechowy. Zwróć uwagę na skróty: CE (musi być), FFP1, FFP2, FFP3 (klasy ochrony filtra, najsłabsza#- najwyższa), NR (jednorazowa), R (wielokrotna) i rozmiar (dopasuj go dobrze).

A przy zakupie czujnika: typ A (alarm wizualny i dźwiękowy, może też uruchomić wentylację), typ B (tylko alarm wizualny i dźwiękowy), norma PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05 (musi być). Zwróć też uwagę na rodzaj zasilania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Czad i smog to zabójcy. Maski i czujniki rzeczywiście pomagają? - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska