Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas minął. Czy zgłosił się ktoś zainteresowany remontem toruńskich dworców?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Oba toruńskie dworce jakie są, każdy widzi. Jakie będą, wciąż jeszcze nie wiemy. Możemy sobie to jedynie wyobrażać na podstawie wizualizacji. Z tego obrazka można jednak wywnioskować, że Dworcu Miejskim zostanie zlikwidowany dotychczasowy peron, który przecież pamięta żołnierzy Błękitnej Armii, którzy 18 stycznia 1920 roku przywieźli do Torunia Polskę.
Oba toruńskie dworce jakie są, każdy widzi. Jakie będą, wciąż jeszcze nie wiemy. Możemy sobie to jedynie wyobrażać na podstawie wizualizacji. Z tego obrazka można jednak wywnioskować, że Dworcu Miejskim zostanie zlikwidowany dotychczasowy peron, który przecież pamięta żołnierzy Błękitnej Armii, którzy 18 stycznia 1920 roku przywieźli do Torunia Polskę. Materiały PKP
Na zgłoszenia firm zainteresowanych remontem dworców Toruń Miasto i Toruń Wschodni Polskie Koleje Państwowe czekały do 25 sierpnia. Czas minął, jednak informacja o otwarciu ofert się nie pojawiła. Czy to oznacza, że nikt się nie zgłosił i całe postępowanie będzie trzeba po raz kolejny powtórzyć?

TORUŃ NA OBCASACH – zobacz nasz nowy cykl

od 16 lat

Kto by się spodziewał, że opowieść o remoncie dwóch toruńskich dworców - Miejskiego i Wschodniego, będzie miała aż tyle odcinków? Remont jeszcze się nie rozpoczął, a my już mamy za sobą kilka zwrotów akcji. Najpierw dość długo trzeba było czekać aż Polskie Koleje Państwowe ogłoszą przetarg. Później wydawało się, że dalej pójdzie gładko: zgłosiło się trzech potencjalnych wykonawców, kolejarze wybrali najkorzystniejszą ofertę, ale ostatecznie przetarg został unieważniony, ponieważ jedna z firm złożyła odwołanie i nie udało się dojść do porozumienia.

Polecamy

Jak już wcześniej informowaliśmy, latem kolejarze ogłosili drugi przetarg, a w zasadzie dwa - na remont dworca Toruń Miasto i osobno na remont dworca Toruń Wschodni. Stosowne ogłoszenia pojawiły się w internecie, gdzie spodziewaliśmy się również zobaczyć informację o złożonych ofertach. Zainteresowani remontem mogli się zgłaszać do 25 sierpnia. Czas minął, komunikat się nie pojawił. Czyżby nikt się nie zgłosił i czekała nas powtórka?

Kiedy zostaną opublikowane informacje o wynikach postępowania?

- W obu postępowaniach wpłynęły oferty - zapewnia Bartłomiej Sarna z PKP SA. - Obecnie komisja sprawdza je pod kątem formalnym i prawnym. Obydwa postępowania nie są prowadzone w oparciu o ustawę prawo zamówień publicznych, a o wewnętrzną instrukcję zakupową spółki, stąd brak publikacji informacji z otwarcia ofert. Zgodnie z instrukcją, jeśli postępowanie zakłada możliwość dogrywki, a w tym wypadku tak jest, nie publikuje się informacji z otwarcia ofert dotyczących ilości złożonych ofert, ich wartości, ani informacji o tym jaką kwotę zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zadania. Jest to podyktowane możliwością uzyskania korzystniejszych warunków realizacji kontraktu dla spółki. Informacje o wynikach postępowań zostaną opublikowane w momencie ich rozstrzygnięcia. Wtedy też podamy jaką kwotę zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zadań oraz liczbę podmiotów ubiegających się o realizacje zamówień.

Zatem dogrywka. Miejmy nadzieję, że obejdzie się bez karnych. Przygotowania do remontu trwają dłużej niż budowa dworców. Tak to z historycznymi budynkami bywa, a oba dworce, chociaż nie są wpisane do rejestru zabytków, przeszłość mają bogatą. Dworzec Miejski, chociaż nie wygląda, powstał jeszcze w latach 80. XIX wieku. Pierwotnie był neogotycki, obecny kształt zawdzięcza niezbyt udanej adaptacji w duchu polskiego modernizmu przeprowadzonej w drugiej połowie lat 30. Obecny Dworzec Wschodni został oddany do użytku w 1909 roku. Obecny, ponieważ wcześniej stacja na Mokrem znajdowała się w innym miejscu - przy ulicy Dworcowej.

Jak ma się zmienić Dworzec Wschodni?

Na remont czekamy od lat, miło by było, aby efekt prac był wart tego czekania. Przypomnijmy, że w przypadku Dworca Wschodniego projekt zakłada modernizację całego budynku oraz zagospodarowanie terenów przy stacji. Na parterze dworca znajdą się hol główny poczekalni, kasy biletowe, toalety oraz pomieszczenia usługowe. Na pierwszym piętrze planowany jest hostel. Modernizacja obejmie także sąsiadujący z dworcem budynek administracyjny oraz rozbiórkę schronu, który znajduje się między oboma budynkami. W jego miejscu powstanie przejście dla pasażerów.

W jaki sposób ma być zagospodarowany budynek Dworca Miejskiego?

Na parterze wyremontowanego Dworca Miejskiego mają się natomiast pojawić kasy, poczekalnia, toalety i pomieszczenia dla najemców. Na pierwszym piętrze planowane jest urządzenie hostelu. Wymieniony zostanie dach, a z częściowo rozebranej dobudówki, w której była apteka, powstanie letnia poczekalnia. Poza tym przy dworcu pojawi się nowy peron boczny z dodatkowym wejściem. Przebudowany zostanie także tunel wraz z prowadzącymi do niego schodami. Oba dworce mają być remontowane pod nadzorem konserwatora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska