Czasami karteczka wystarcza

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
- Zażywam od dłuższego czasu ten sam lek na serce. Poprosiłem w APL-u o receptę na ten lek. Odmówili i kazali się zarejestrować na normalną wizytę - narzeka pan Wiesław.

- Zażywam od dłuższego czasu ten sam lek na serce. Poprosiłem w APL-u o receptę na ten lek. Odmówili i kazali się zarejestrować na normalną wizytę - narzeka pan Wiesław.

<!** Image 2 align=none alt="Image 171757" sub="W Akademickiej Przychodni Lekarskiej przy ul. Gagarina w Toruniu lekarze ostrożniej wypisują recepty bez wcześniejszego zbadania pacjenta. Na zdjęciu pielęgniarka Magdalena Szyplińska rejestruje Magdalenę Sieraczkowicz Fot. Grzegorz Olkowski
">- Dyrekcja tej placówki tak zarządziła. A przecież podobno można dostać receptę bez wizyty u lekarza - dodaje pan Wiesław.

Afera z receptami wybuchła na początku roku po kontroli w mazowieckim oddziale NFZ, gdzie przychodnie za zaoczne wypisywanie recept dostały wysokie kary finansowe. Zostało to nagłośnione. W innych województwach, m.in. kujawsko-pomorskim, zaczęto stosować wymóg, by za każdym razem, gdy potrzebna jest recepta, konieczne było badanie lekarskie. W ciągu kilku tygodni doprowadziło to do niesamowitych kolejek w przychodniach i bałaganu. Protestowali pacjenci i lekarze. Ministerstwo Zdrowia, do którego dotarły skargi, ogłosiło oficjalnie, że w przypadku niektórych chorób przewlekłych pacjent może dostać receptę bez wizyty u lekarza. Z ulgą to przyjęło i zastosowało większość przychodni, m.in. toruński Tormed, Citomed, Miejska Przychodnia Specjalistyczna.

<!** reklama>- My wypisujemy pacjentom leki bez wizyty u lekarza, gdy chory już wcześniej te leki zażywał - tłumaczy dr Małgorzata Romanowska, wicedyrektor MPS, internistka. - Część pacjentów zostawia karteczki w rejestracji.

Przy jakich chorobach jest to stosowane? Między innymi przy przewlekłej, ustabilizowanej chorobie wieńcowej, nadciśnieniu, cukrzycy, chorobie wrzodowej, tarczycy. Nie dotyczy nowych pacjentów czy ostrych schorzeń, gdy wizyta u lekarza to konieczność. Doktor Romanowska dodaje, że część pacjentów traktuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jako przepisywacza recept. A nie do pomyślenia jest, by przez kilka lat chory dostawał leki, a nie miał żadnego kontaktu z lekarzem. Przynajmniej raz na pół roku wizyta bezpośrednia jest niezbędna.

W Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Toruniu, do którego należy Akademicka Przychodnia Lekarska, przyznają, że mieli nawet telefon z NFZ z sugestią, żeby zliberalizować zasady wypisywania recept odnośnie chorób przewlekłych.

- Z drugiej strony przypomniano, że odgórne przepisy się nie zmieniły, czyli nadal obowiązuje Ustawa o zawodzie lekarza, z której wynika, że lekarz orzeka o stanie zdrowia pacjenta po osobistym zbadaniu. Także przepis, że lekarz może w trakcie jednej wizyty wystawić recepty na trzy kolejne miesięczne kuracje - mówi Krystyna Kurkowska, kierownik działu organizacji w WOMP, która przyznaje, że były u nich kontrole NFZ i to po nich lekarze się usztywnili i bez zbadania pacjenta niechętnie wypisują recepty. Niektórzy robią to po rozmowie telefonicznej z chorym, ale jej ślad musi być w dokumentacji.

W NFZ przyznają, że kontrolują dokumentację.

- W woj. mazowieckim wyszły patologie, np. wypisywanie recept na osoby, które od kilku lat nie żyją. My kontrolujemy wypisywanie recept, ale nie są to kontrole pod kątem tego, czy lekarz widział pacjenta, czy nie, bo trudno to czasami stwierdzić - zaznacza Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. - Recepty na podstawie karteczki czy rozmowy telefonicznej są dopuszczalne w niektórych sytuacjach. Decyzję pozostawiamy lekarzowi. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli pacjent jest przewlekle chory, to kontakt z lekarzem rodzinnym raz na trzy miesiące jest raczej wskazany.

Warto wiedzieć

  • Lekarz rodzinny może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta, ale lekarz specjalista musi go poinformować o dotychczasowym leczeniu.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie