Chodzi o część rynku pomiędzy żeliwnym wozem, czyli rzeźbą upamiętniającą kręcony w Toruniu film „Prawo i pięść”, a budynkiem, w którym mieszczą się toalety publiczne. Co się powinno tu znaleźć? A może… nic?
Warto przeczytać
- Dociera do nas wiele sygnałów od mieszkańców miasta, którzy chętnie widzieliby tam na przykład zieleń czy jakieś urządzenia do rekreacji - tak dyrektorka BTCM Aleksandra Iżycka tłumaczy podjęcie tematu.
- Od kilku lat w tej części Rynku Nowomiejskiego pojawia się sezonowa infrastruktura: parklety, meble-literki, zraszacze, donice z roślinami – przypomina rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel.
Czy to nie wystarcza i należy zamontować tam na stałe jakąś małą architekturę? A jeśli tak, to jaką?
- Konsultacje pozwolą nam poznać potrzeby mieszkańców i użytkowników starówki i zaplanować zagospodarowanie tej przestrzeni tak, aby najlepiej odpowiadała tym potrzebom - dodaje Anna Kulbicka-Tondel. - Na tym etapie każdy może przedstawić swoje propozycje. Zebrane pomysły będą analizowane pod kątem możliwości i ograniczeń związanych z zagospodarowaniem tego terenu.
Napisz, zadzwoń, podyskutuj
Co zrobić, żeby wziąć udział w konsultacjach? Na stronie www.torun.pl znajdziemy link do formularza, który wystarczy wypełnić opisując swój pomysł. Można też swoje uwagi przekazać telefonicznie dzwoniąc pod numer: 56 611 86 81.
Zaplanowano ponadto spotkanie konsultacyjne online za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Odbędzie się ono we wtorek 28 lipca o godz. 17. Żeby uczestniczyć w spotkaniu, należy wysłać zgłoszenie pocztą e-mail na adres: [email protected], w tytule wpisując „spotkanie Rynek”. Odpowiedzią będzie link do spotkania. Najwygodniej skorzystać z niego za pośrednictwem aplikacji Teams. Oczywiście konieczny jest komputer z kamerką i mikrofonem. Na zgłoszenia organizatorzy konsultacji czekają do godz. 15 w dniu spotkania.
Sąsiedztwo zobowiązuje
Rynek Nowomiejski, centrum średniowiecznego Nowego Miasta Torunia, należy do obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centralne miejsce zajmuje tu dawny kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej, zbudowany na miejscu zburzonego w 1818 roku Ratusza Nowomiejskiego. Dzisiaj gospodarzem gmachu jest Fundacja „Tumult”.
Plac otoczony był niegdyś gotyckimi kamienicami bogatych mieszczan, głównie piwowarów. Większość tych domów spłonęła albo została zniszczona w czasie wojen szwedzkich i napoleońskich. Powstałe później kamienice również godne są uwagi. Przy wschodnim narożniku placu wznosi się gotycki kościół św. Jakuba. Przy Rynku stoi też najstarszy lokal gastronomiczny miasta, zbudowana pod koniec XV wieku „Gospoda pod Modrym Fartuchem”.

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?