Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego od września będzie uczyć zreformowana polska szkoła?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Postawienie na nogi czytelnictwa wśród uczniów to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Postawienie na nogi czytelnictwa wśród uczniów to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Sławomir Kowalski / zdjęcie ilsutracyjne
Nowe podstawy programowe, nowe podręczniki, wolontariat, czytelnictwo - na to stawia MEN. Czego od września będzie uczyć zreformowana polska szkoła? Tego do końca nie wiedzą nawet nauczyciele. Melodią przyszłości jest nauka musztry oraz zajęcia ukierunkowane na tzw. ekoterroryzm.

Rok szkolny 2017/2018 z całą pewnością zapisze się w historii polskiej oświaty. To moment, kiedy faktycznie rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów (w czerwcu nie było naboru do klas pierwszych), a sześcioletnie podstawówki zastąpiły szkoły o dłuższym o dwa lata cyklu kształcenia.

To także moment powołania do życia nowych na mapie edukacyjnej tworów - szkół branżowych pierwszego stopnia. To dotychczasowe zawodówki, ale po sporym wizerunkowym liftingu.

Polecamy: Skyway 2017. Ruszyła sprzedaż biletów na Water Concept Factory

Zgodnie z zapowiedziami MEN, od września szkoła będzie inna, nastawiona na wychowywanie i edukowanie nowych Polaków.

Duży nacisk położony zostanie na poszerzanie świadomości historycznej uczniów - poprzez zwiększenie w nowej podstawie programowej liczby godzin przeznaczonych na nauczanie historii. Ważne i słuszne będzie na pewno wprowadzenie korelacji przedmiotowej pomiędzy historią, językiem polskim, a wiedzą o społeczeństwie, których obecnie brakuje. Mocnym punktem programu mają być też wycieczki do miejsc historycznych, związanych z dziedzictwem kulturowym.

Warto zobaczyć: Przepłynęli wpław Wisłę [DUŻO ZDJĘĆ]

Państwo postawi także na promocję czytelnictwa, które ma wzbogacać nie tylko wyobraźnię młodych ludzi, ale także zwiększać ich kompetencje językowe. Planowane jest uruchomienie programu wspierającego rozwój czytelnictwa, skierowanego do dzieci i rodziców. Ma się to odbywać m.in. przez takie projekty jak: „Książka w każdym domu” (wprowadzenie kanonu lektur dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wspieranie kształtowania nawyku czytania od najmłodszych lat). Innym projektem jest „Czytamy w szkole” zakładający wspólne, ciche czytanie podczas zajęć w bibliotece szkolnej i rozpoczynanie dnia od czytania w klasach najmłodszych.

Co jeszcze zmieni się w szkołach od września? Czytaj na kolejnej stornie >>>>>

Zwiększona ma być także atrakcyjność bibliotek wiejskich, które będą dysponować nowościami i wydłużą godziny otwarcia.

Kolejną nowością będzie rozwijanie kompetencji społecznych uczniów. Ma się to odbywać poprzez zapewnienie głosu doradczego młodych ludzi w Radzie Dzieci i Młodzieży przy MEN, aktywny wolontariat, współpracę z organizacjami pozarządowymi i opiekę nad szkołami polonijnymi.

Wychowanie fizyczne i zdrowy styl życia - to także jest języczkiem uwagi resortu edukacji. Ten plan realizowany będzie poprzez wprowadzenie zajęć popołudniowych w ramach SKS (Szkolnego Klubu Sportowego), zwiększanie atrakcyjności lekcji wychowania fizycznego, doskonalenie zawodowe nauczycieli tego przedmiotu. Pod koniec roku szkolnego, w połowie czerwca realizowany ma być tydzień projektów edukacyjnych związanych ze sportem.

Czytaj także: Kierowca szkolnego autobusu był pijany

Rozpocznie się też nauka programowania poprzez pilotażowy program w szkołach podstawowych.

Swoją cegiełkę do edukacji najmłodszych dokładać chcą kolejni ministrowie. Resort obrony narodowej chce rozszerzyć program m.in. o: organizację i zasady funkcjonowania sił zbrojnych, elementy regulaminów wojskowych, musztrę, tradycje orężne, profilaktykę i dyscyplinę wojskową. Resort podkreśla także, że nie powinno zabraknąć elementów szkolenia bojowego: podstaw szkolenia strzeleckiego, taktyki, rozpoznania wojsk, łączności, terenoznawstwa, powszechnej obrony przeciwlotniczej. Czyli szykowanie uczniów na wojnę.

I kolejny pomysł, tym razem z resortu ochrony środowiska. Ekoterroryzm - to pojęcie, zdaniem resortu Jana Szyszki - powinno znaleźć się w projekcie podstawy programowej dla liceum, technikum i branżowej szkoły drugiego stopnia. Zajęcia z uczniami mieliby prowadzić m.in. myśliwi. Wszystko w ramach szerzenia „ekologii stosowanej”. Ministerstwo środowiska chce, by młodzi ludzie umieli krytycznie patrzeć na działalność ekologów i właściwie rozumieli interes państwa i prowadzoną przez nie gospodarkę.

Zobacz nasze wideo: Festiwal Wisły - inauguracja.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska