Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwony kolor dla bezpieczeństwa rowerzystów

Alicja Cichocka-Bielicka
Czerwony kolor ma spowodować, że rowerzyści będą bezpieczniej przedostawać się na drugą stronę ulicy
Czerwony kolor ma spowodować, że rowerzyści będą bezpieczniej przedostawać się na drugą stronę ulicy Sławomir Kowalski
Miasto maluje przejazdy dla rowerów i przejścia dla pieszych na ostrzegawczy czerwony kolor

Władze miasta liczą, że dzięki tym działaniom zmniejszy się liczba wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych. Opinie toruńskich kierowców są w tej sprawie podzielone. Adam, kierowca spod Torunia pracujący w centrum chwali rozwiązanie.

Czytaj też: Rozbudowa Trasy Wschodniej pod znakiem zapytania

- Pionowych znaków jest nadmiar, więc każdy poziomy, tym bardziej w ostrym, czerwonym kolorze polepsza czujność kierowców - uważa.

Nie wszyscy zachwyceni
Pojawiają się też inne opinie:

- Zgadza się, problem w tym, że w nocy na słabiej doświetlonych przejściach kolor jest niewidoczny - stwierdza kierowca z Jakubskiego Przedmieścia w Toruniu.

Do czerwonych i biało - czerwonych oznakowań na asfalcie kierowcy powinni zacząć się przyzwyczajać. Barw ochronnych będzie przybywać. Akcja malowania przejść i przejazdów to część działań w ramach „toruńskiej trzylatki”, czyli programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w mieście. Drogowcy, na zlecenie miasta, pomalują na czerwono i biało-czerwono ponad 1500 przejść dla pieszych i 716 przejazdów rowerowych w Toruniu. Przejazdy są chropowate, co powoduje lepszą przyczepność, a więc w czasie opadów nie będzie tam ślisko.

Województwo w czołówce
O tym, że na lokalnych przejściach i przejazdach nie jest bezpiecznie świadczą choćby liczne ostatnio doniesienia o wypadkach z udziałem rowerzystów. Potwierdzają to też statystki. Pod względem liczby wypadków z udziałem pieszych kujawsko - pomorskie jest niestety w czołówce kraju.

Zobacz też

Suczka poz. 16/0949Szczeniak znaleziony 13 października w Ostaszewie gmina Łysomice

Psiaki ze schroniska czekają na adopcję!

Średnia dla Polski wynosi 26 procent, kujawsko pomorskie osiąga niechlubne prawie 30 procent wypadków z udzialem pieszych w ich ogólnej liczbie. Bezpieczeństwo mają poprawić nie tylko czerwone przejazdy i biało-czerwone przejścia. W zależności od klasy drogi (krajowa, wojewódzka, powiatowa, gminna) w ciągu trzech lat na toruńskich przejściach: pojawi się sygnalizacja świetlna, tam gdzie będzie możliwość azyle dla pieszych czyli wyspy rozdzielające jezdnie, „kocie oczy” czyli migające ostrzegawcze światła oraz piktogramy poziome, bezpieczniej ma być przy szkołach dzięki znakom poziomym.

Są też inne pomysły
Mniej entuzjastycznie mieszkańcy mogą przyjąć pomysł likwidacji kilku niebezpiecznych przejść dla pieszych m.in. przy Szosie Chełmińskiej na skrzyżowaniu z ulicą Dekerta, na ulicy Długiej przy skrzyżowaniu z ulicą Zamenhofa.

Znikną też wybrane przejazdy rowerowe np. przy Szosie Lubickiej przy fabryce Kopernik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska