Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery nowe wystawy w Galerii Sztuki „Wozownia”

Mirosława Kruczkiewicz
Cztery nowe wystawy w Galerii Sztuki „Wozownia”
Cztery nowe wystawy w Galerii Sztuki „Wozownia” mat. prasowe
W najbliższą niedzielę, 4 grudnia, o godz. 12 po nowych wystawach w „Wozowni” oprowadzą jej pracownicy.

Dziwnie splątane i wyrastające jedne z drugich pędy, odnóża, kłącza, grzyby, rozgwiazdy, koralowce, a nawet... fragmenty plastikowych dinozaurów - to świat obrazów Marcina Zawickiego, czasami przypominających martwe natury pędzla dawnych mistrzów. Niektóre z tych form artysta maluje tak, jakby były eksponatami w gabinecie osobliwości - ustawione na półkach lub w gablotach.

Obrazy Marcina Zawickiego od kilku dni można oglądać w toruńskiej Galerii Sztuki „Wozownia” na wystawie pt. „Zarodki” (kuratorka Marta Smolińska). Na ekspozycję składają się dwa najnowsze cykle malarskie artysty: „Homoimerie” i „Sporysz”. Tytuł pierwszego zaczerpnięty został z pism starożytnych filozofów i oznacza „zarodki wszystkich rzeczy”.

Marcin Zawicki ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest asystentem na swej macierzystej uczelni i jednym z najczęściej nagradzanych młodych polskich malarzy. Wygrał m.in. konkurs „Najlepsze dyplomy ASP w Polsce 2010”.

Dlaczego się zabiła?

Druga z czterech nowych wystaw w „Wozowni” zabiera widza do Nowego Jorku, do Westbeth, legendarnego budynku, od lat zamieszkałego przez artystów. Autorka wystawy zatytułowanej „Transformacja błędów w prawdę” Katarzyna Kujawska-Murphy poszukiwała w tym budynku śladów jednej z jego dawnych mieszkanek. To fotografka Diane Arbus, która w Westbeth popełniła samobójstwo i która w pewnym sensie w życiu mieszkańców tego domu wciąż jest obecna.

Zobacz także: Mela Koteluk wystąpi w Toruniu

Z instalacji Katarzyny Kujawskiej-Murphy wyłania się obraz ludzi żyjących we wspólnocie, ale samotnych oraz studium wpływu architektury na kondycję psychiczną mieszkańców.

Katarzyna Kujawska-Mur-phy studiowała w Poznaniu i w Londynie, pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Wystawiała w Europie, Azji i Ameryce.

Wazony i pożądanie

Problematyki kolekcjonowania i... pożądania dotyczy wystawa prac Pawła Olszczyńskiego zatytułowana „Cygaro”. Tytuł zaczerpnięto od nazwy jednego z dizajnerskich wazonów z lat 60. XX wieku. Na wystawę składają się - jak pisze kuratorka Katarzyna Lewandowska - „oblane czarnym lateksem i przypominające erotyczne gadżety kolekcjonerskie wazony z lat 60.”. Autor tej ekspozycji studiował w Krakowie i w Niemczech, mieszka w Warszawie.

W „Wozowni” można zobaczyć też ostatnią z cyklu wystaw pt. „Artysta jako podróżnik”. Tym razem przedstawia się Czech - Petr Dub, który w Toruniu przebywał w ramach tzw. rezydencji artystycznej. Jego wystawa pt. „Anthropologist Translated” jest analizą podróży znaczeń i wędrówki globalnego kryzysu.

Wstęp do „Wozowni” jest w niedziele bezpłatny.

Polecamy:

mod. Silverrr

Torunianka Julia Widlińska szyje alternatywne stroje [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska